Şanlıurfa koşullarında organik ve inorganik tarım yapılan arazinin bazı fiziksel ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some of chemical and phyical properties of organically and conventionally farmed soils in Şanlıurfa conditions
- Tez No: 676556
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR SÜRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Çalışmamızda her iki tarım şeklinin (organik ve inorganik-konvalsiyonel) yapıldığı toprakların kimyasal ve fiziksel özellikleri arasındaki farklar araştırılmıştır. Araştırma için Şanlıurfa koşullarında organik ve inorganik tarım yapılan bir işletmeye ait araziden alınan toprak örneklerinde pH, elektriksel iletkenlik (EC), organik madde, kireç, katyon değişim kapasitesi, tekstür, tarla kapasitesi, solma noktası, hacim ağırlığı, agregat stabilitesi ve penetrasyon direnci analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçları independent – t testi ile % 5 önem seviyesinde kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
In our study, the differences between the chemical and physical properties of the soils where both types of agriculture (organic and inorganic - conventional) are made were investigated. For the research, pH, electrical conductivity (EC), organic matter, lime, cation exchange capasity, texture, field capacity, wilting point, volume weingt, aggregate stability and penetration resistance analyzes were carried out in soil samples taken from the land of an enterprise where organic and inorganic agriculture under Şanlırufa conditions. Analysis results were compared with the independent - t test at a 5% significance level.