Türkiye'de Türk ve Suriyeli müşterilerin İslami bankacılığa karşı tutumu; tehditleri ve fırsatları
The attitudes of Turkish and Syrian customers of Islamic banking in Turkey; their threats and opportunities
  1. Tez No: 676557
  2. Yazar: DANIA FARHOUD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖRMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Ekonomisi ve Finansı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bankacılık sektöründe rekabet arttığından beri; müşteri perspektifi bankacılık sektöründe önemli bir unsur haline gelmiştir. Dolayısıyla, İslami bankacılık hizmetlerinden yararlanan tarafların İslami bankacılık faaliyetlerine yönelik tutum ve davranışlarının tespit edilmesini gerekli kılmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'deki Türk ve Suriyeli müşterilerin tutumu istatiksel yöntemler kullanılarak incelenmektedir. Müşterilerin tutumları demografik özelliklere, eğitimin niteliğine, mesleğe ve yaş gruplarına göre araştırılmaktadır. Bankaların mevcut ve potansiyel müşterileri için İslami bankacılık faaliyetlerinin müşteri algısı anket yöntemi ile belirlenmektedir. Anket sonuçlarına göre, İslami bir banka ile çalışmayı tercih eden, etmeyen ve kararsız olan Türk ve Suriyeli katılımcıların tüm cevapları baz alınarak istatistiksel olarak aralarındaki farklılıklar tespit edilmeye ve anlamlılıklarının test edilmesi amaçlanmıştır. SPSS uygulaması kullanarak katılımcıların İslami bankacılık meselesiyle bağlantılı ifadelere katılıp katılmadıklarını ölçmek için açıklayıcı analiz, Likert Ölçeği, Ki-Kare Testi ve T-testi uygulanmıştır. Çıkan sonuçlara göre, yaş, meslek ve aylık gelir hem Türk hem de Suriyeli müşterilerin üzerinde İslami bankacılık tercihinde etkisi bulunmaktadır. Ancak cinsiyetin İslami bankacılık tercihinde ne Türk ne Suriyeli üzerinde Etkisi vardır. Eğitim düzeyine gelince; Türk müşterilerin üzerinde etkisi yoktur, Suriyeli müşterilerin üzerinde ise etkisi bulunmaktadır. Türkler ile Suriyelilerin sonuçları karşılaştırıldıktan sonra, cinsiyete, eğitim düzeyine, mesleğe ve aylık gelire göre Türkler ve Suriyeliler arasında ilişki bulunmaktadır. Fakat yaşa göre Türkler ve Suriyeliler arasında bir ilişki yoktur. Faktörlere gelince, din faktörü, banka itibarı, müşteri bilinci, hizmet kalitesi ve müşteri davranışı etkisi sonuçlanmaktadır. Kitle iletişim araçları faktörü ise Türklerin üzerinde etkisinin olduğu söylenebilir; Suriyelilerin üzerinde ise etkisi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the competition in the banking sector is increasing; the customer perspective became an important element in the banking industry. This makes it necessary to determine the perspectives and behaviors of the banks' customers. In this study, Turkish and Syrian customers' perspective of Islamic Banks in Turkey have been examined according to their demographic characteristics. The customers' perception of Islamic banking activities has determined through a survey method not only for current customers but also for potential customers of Islamic banks. According to the survey results and based on the participants' answers, the differences between their answers have statistically determined, and significant tests have been performed. Descriptive analysis, Likert Scale, Chi-Square Test and T-test were used to measure whether the participants agree with statements related to the Islamic banking issue by using the SPSS program. According to the findings; age, profession, and monthly income influence both Turkish and Syrian customers in Islamic banking selection. Education was found as non-influencer factor for Turkish customers, but it was found to be for Syrians. However, after comparing the results of Turks and Syrians, there was found a difference in Islamic banking selection between Turks and Syrians according to gender, education level, occupation, and monthly income. On the other hand, there is no difference between them in Islamic banking selection according to their ages. As for the motivation factors, there is an effect of religion, bank reputation, customer awareness, service quality, and customer behavior on the customers' preferences toward Islamic banking. While the mass media factor affects the Turks; but does not affect Syrians.