Çelik dirsek boruların üretim prosesinin sonlu elemanlar analizi yöntemi ile modellenmesi ve üretim parametrelerinin optimizasyonu
Modeling of steel elbow manufacturing processes via finite element method and optimization of production parameters
  1. Tez No: 676558
  2. Yazar: ŞABAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AY, DR. ÖĞR. ÜYESİ SELİM HARTOMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Günümüzdeki teknolojilerin ilerlemesi ile boru ve dirsek elemanlarının parçaları, doğalgaz boru hatları, petrokimya, makine imalat sanayi, su dağıtım ve akış sistemleri, kanalizasyon sistemleri, temel kazıkları, gemi inşa sanayi, basınçlı kaplar, havacılık, uzay ve savunma sanayi, borular ağları, rafineriler, çelik yapılar, tüp ve boru mühendisliği vb. alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada dirsek boruların soğuk şekillendirme yöntemlerinden biri olan ekstrüzyon yöntemi incelenmiştir. Literatür incelendiğinde, çelik boruların üretim şartları, üretimde meydana gelen sorunlar farklı kişiler tarafından incelenmiş ve öneriler ortaya konmuştur. Bu çalışmada AISI 316L (EN 1.4404) kalite paslanmaz çelik dirsek boruların üretim prosesi incelenmiştir. Solidworks programı ile oluşturulan kalıp tasarım modeli, doğrusal olmayan sonlu elemanlar analizi yazılımı ANSYS programına simülasyonların gerçekleştirilebilmesi için aktarılmıştır. ANSYS programının zamana bağlı yapısal analiz bölümünde proses modellenerek simülasyonu yapılmıştır. Borunun, dirsek ürününe dönüştürülmesi prosesinde gerilme dağılımları ve dirsek üzerinde oluşan toplam deformasyon değişimlerinin elde edilmesi konularında bilgi sahibi olunmuştur. Simülasyonda yapılan çalışma ve deneysel veriler karşılaştırılarak üretim prosesinin parametreleri optimize edilmiştir. Bu sayede üretim maliyetleri minimize edilerek maliyet etkin üretim amaçlanmıştır. Üretim ortamı ve şartlar simüle edilerek veriler çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the advancement of today's technologies, parts of pipe and elbow elements, natural gas pipelines, petrochemicals, machinery manufacturing industry, water distribution and flow systems, sewage systems, foundation piles, shipbuilding industry, nurse containers, aviation, space and defense industry, pipe networks, refineries, steel structures, tube and pipe engineering, etc. widely used in areas. In this study, extrusion method, which is one of the cold forming methods of elbow pipes, has been investigated. When the literature is examined, the production conditions of steel pipes and the problems that occur in production have been examined by different people and suggestions have been made. In this study, the production process of AISI 316L (EN 1.4404) quality stainless steel elbow pipes has been investigated. The mold design model created with the Solidworks program was transferred to the non-linear finite element analysis software ANSYS program for simulations. The process was modeled and simulated in the transient structural analysis section of the ANSYS program. In the process of transforming the pipe into an elbow product, we have learned about the stress distributions and obtaining the total deformation changes on the elbow. The parameters of the production process have been optimized by comparing the work done in the simulation and experimental data. In this way, cost-effective production is aimed by minimizing production costs. The data was extracted by simulating the production environment and conditions.