Rembrandt otoportrelerinin karşılaştırmalı analizi
Comparative analysis of Rembrandt self-portraits
- Tez No: 676571
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN BEKSAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
16. yüzyıl sonunda başlayıp neredeyse 18. yüzyıla kadar devam eden süre aralığında Avrupa sanatına hakim olan Barok üslup, Avrupa'nın büyük bir bölümü ile Latin Amerika'da yayılmıştır. Resimlerde portreler, natürmortlar, mitoloji, günlük yaşamdan alınan sahneler ve dini konular işlenmiş, manzaralara önem verilmiştir. 17. yüzyıl boyunca Hollanda'nın farklı kentlerinde ortaya çıkan sanat merkezleri olsa da bunlar birbirine yakın olduğu için sanatçılar kolaylıkla ulaşım sağlıyordu. Kentlere göre bir üslup ve ekol ayrımı yapılması zordur. Bu yüzden Hollandalı sanatçılar seçtikleri temalara göre gruplandırılırlar. Bu sanatçılar arasından Rembrandt, hayatı boyunca bilinen 50 tablo, 32 gravür, yedi karakalem olmak üzere 99 adet otoportresini yapmıştır. Hollanda sanatında önemli bir yere sahip olan portre, sanatçıların çok fazla sipariş aldığı bir türdür. Rembrandt'da sürekli kendi portrelerini yaparak kendini geliştirmeyi amaçlamıştır. Bir süre sonra bu düşünce yerini duyguları ifade edebilme becerisine dönüşmüştür. Kendisini model olarak kullanıp, çeşitli teknikler ve çizim çalışmaları ile korku, endişe, melankoli gibi duyguları yüz ifadelerine yansıtmayı başarmıştır. Farklı ifadeleri yakalamak için tiyatro kostümleri giyip zarif şapkalar takmıştır. Yakın odak portreleri ile figürlerde duygunun daha önemli olduğunu kendinden sonra gelen tüm ressamlara armağan etmiştir.
Özet (Çeviri)
Beginning in the 16th century and continuing through the 18th century, the Baroque movement, dominating European art, spread to a large part of Europe with Latin America. The view is separated, the scenery is separated from the religions and works. We are not artists for artists who appeared in different cities of the Netherlands in the 17th century. It is difficult to distinguish a style and a school. So many Dutch artists are grouped according to their chosen theme. These artists have made 99 self-portraits, including Rembrandt, 50 meters, 32 engravings, 7 pencils. It was placed in a great position in Dutch art. Completing your own portraits in Rembrandt is self-targeting. After a while, this thought turned into a skill of expressing fountain feelings. Modeling, using and drawing herself has begun to reflect feelings such as fear, anxiety, melancholy into face expressions. Theater option to present different expressions. With close focus portraits and figures, the more important sensation is presented to the painters who come after them.