Antirezorptif ilaç kullanan hastaların protetik tedavi sonrası çene kemiklerinin radyolojik olarak değerlendirilmesi
Radiologic determination of bone loss after prosthetic treatment in patients receiving antiresorptive drugs
  1. Tez No: 676572
  2. Yazar: BEGÜM ÜNLÜ KURŞUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER AKAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı; antirezorptif ilaç kullanmış olan hastalara ve sağlıklı hastalara uygulanmış olan tam, hareketli bölümlü ve sabit protezlerin kullanımı sonucu meydana gelen kemik değişimlerinin değerlendirilmesidir. Çalışmamızda İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Anabilim Dalı arşivinden, protetik tedavi öncesi alınan rutin röntgenler ve protez kullanımı sonrası kontrol/takip röntgenleri değerlendirilmiştir. Bifosfonat kullanan 100, kontrol grubunu oluşturan 100 olmak üzere toplam 200 hastanın radyografileri üzerinden 72x72 piksel olacak şekilde sağ ve sol kondil, angulus, tüber ve molar bölgelerden kesitler alınmıştır. Elde edilen görüntüler üzerinden fraktal analiz ile kutu sayma yöntemi kullanılarak, trabeküler yapının fraktal boyutu (FB) ImageJ Software üzerinden hesaplanmış ve sonuçlar istatistiksel olarak SPSS ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the bone changes that occur as a result of the use of total, removable and fixed prostheses applied to healthy patients and patients who used antiresorptive drugs. In this study, before prosthetic treatment and control radiograph after prosthesis use from the archive of İzmir Kâtip Çelebi University Department of Prosthetic Dentistry were evaluated. The panoramic radiographs of 200 patients (100 using bisphosphonates, 100 control group) taken from the right/left condyle, angulus, tuber and molar regions, with 72x72 pixels. The fractal dimension of trabecular structure was calculated by ImageJ Software using fractal analysis, box count method and the results evaluated by SPSS.