Adam öldürme suçu nedeniyle cezaevinde bulunan erkek hükümlülerin suç analizi
Crime analysis of male convicts imprisoned for murder
  1. Tez No: 676581
  2. Yazar: MUHAMMED İSMAİL ÖZALP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sosyal Hizmetler, Uyuşturucu Alışkanlığı ve Alkolizm, Law, Social Services, Drug Addiction and Alcoholism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırmanın amacı; adam öldürme suçu nedeniyle cezaevinde bulunan erkek hükümlülerin, suça yönelmesinde etkili olan faktörleri ve bu faktörler arasındaki ilişkileri değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini; İstanbul Anadolu Yakası'nda yer alan Maltepe 1 Nolu L Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Paşakapısı Kapalı Ceza İnfaz Kurumun'da adam öldürme suçu nedeniyle bulunan 252 erkek hükümlü oluşturmuştur. Veriler,“Türkiye Cezaevi Hükümlüler Anketi”kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma sonucunda, adam öldürme suçun 30-39 yaş aralığında belirgin dağılım göstermiştir. Mağdurların büyük bölümünü, failin tanıdığı ve yakın çevresinde yer alan erkek mağdurlar oluşturmuştur. Hükümlülerin neredeyse tamamının, suçu önceden planlamadığı görülmüştür. Ayrıca, cezaevine girmeden önceki yaşamları boyunca en az bir kez şiddete maruz kalmıştır. Hükümlülerin büyük bir bölümü; düşük gelire sahiptir, ilkokul ve lise mezunudur. Faillerin ve mağdurların olay esnasında alkol ve/veya uyuşturucu-uyarıcı madde etkisinde olduğu vakalar tespit edilmiştir. Alkol ve/veya uyuşturucu madde kullananların büyük bir kısmı, 15-20 yaşları arasında kullanmaya başlamıştır. Hükümlülerin büyük bir bölümünün, suçun meydana geldiği sırada ateşli silah ya da kesici-delici bir alet bulundurduğu ve kullandığı belirlenmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda suçun analizi ve önlenmesine ilişkin ne gibi stratejiler geliştirilebileceğine dair önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the factors affecting the inclination of male convicts who are in prison for murder and the relationships between these factors. The sample of the research consisted of 252 male convicts who were convicted of murder in Maltepe No.1 L Type Closed Prison and Paşakapısı Closed Prision located on the Anatolian side of Istanbul. The data were collected by using the“Turkish Prison Convicts Questionnaire”. As a result of the research, the crime of homicide showed a clear distribution between the ages of 30-39. The majority of the victims were male who knew the perpetrator and were in his immediate surroundings. It has been observed that almost all convicts did not plan the crime in advance. In addition, they had been subjected to violence at least once in their life before they were imprisoned. Most of the convicts have a low-income, primary school and high school graduates. Cases where the perpetrators and victims were under the influence of alcohol and/or narcotics-stimulants during the incident were identified. A large proportion of the alcohol and/or drug users have started using between the ages of 15-20. It was determined that most of the convicts possessed and used a firearm or a sharp object at the time of the crime. In line with the findings obtained from the research, suggestions were made about what strategies could be developed for the analysis and prevention of crime.