Çocuk ya da yetişkine yönelik homisidal suç nedeniyle tutuklu-hükümlü servisine yatan kadın olguların klinik, sosyo-demografik ve suça ilişkin özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of clinical, socio-demographic and crime related characteristics of females who hospitalized at the forensic psychiatry service due to child and adult homicide
- Tez No: 775103
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM DEVRİM BALABAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Homisid suçlarına ilişkin literatür incelendiğinde; kadın olgular ile ilgili homisid suçlarına ilişkin kısıtlı veri bulunmaktadır. Ayrıca literatürde, kadın faillerde, filisid olguları ile diğer homisid olguları arasındaki farklılıkları ele alan bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda adam öldürme/öldürmeye teşebbüs suçu nedeniyle yatışı gerçekleşmiş kadın olgularda suçun işlendiği bireyin çocuk ya da yetişkin olmasına göre klinik, sosyodemografik ve suça ilişkin özellikler açısından farklılık olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmamız, retrospektif, tanımlayıcı ve kesitsel dosya taraması şeklinde planlanmıştır. Çalışmanın evrenini Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Adli Psikiyatri Birimi bünyesinde hizmet veren Tutuklu ve Hükümlü Servisine Ocak 1995-Aralık 2021 arasında yatırılmış kadın olgular oluşturmaktadır. Çalışmaya; 50 filisid, 76 erişkin homisid olgusu olmak üzere toplamda 126 kadın olgu dahil edilmiştir. Olgulara ilişkin hedef verileri elde etmeye yönelik araştırmacı tarafından oluşturulan, sosyodemografik, klinik ve suça ilişkin özellikleri içeren bir veri formu kullanılmıştır. BULGULAR: Filisid grubunu oluşturan olguların suç esnasındaki yaş ortalaması 29,80±8,25 yıl, erişkin homisid grubunun ise 33,08±10,50 yıldır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: When the literature on homicide crimes is examined, there is limited data on homicide crimes related to female cases. In addition, no study has been found in the literature that deals with the differences between filicide cases and other homicid cases in female perpetrators. In our study, it was aimed to investigate whether there is a difference in clinical, sociodemographic and criminal characteristics in female cases hospitalized for murder/attempted murder, depending on whether thevictim was a child or an adult. METHODS: Our study was planned as retrospective, descriptive and cross-sectional file scanning. The population of the study consists of female cases hospitalized between January 1995 and December 2021 in Bakirkoy Prof. Dr. Mazhar Osman Mental Health and Neurological Research and Training Hospital, Forensic Psychiatry Unit. To research; total of 126 female cases, including 50 filicide cases and 76 adult homicidal cases, were included. A data form created by the researcher, including sociodemographic, clinical and criminal characteristics, was used to obtain target data on the cases. RESULTS: The mean age of the subjects in the filicide group was 29.80±8.25 years at the time of crime, and 33.08±10.50 years in the adult homicide group (p>0.05).