Türk hukukunda gemi kira sicili
Bareboat charter registration in Turkish law
- Tez No: 676604
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Hukuk, Marine, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmanın konusu olarak“Türk Hukukunda Gemi Kira Sicili”başlığı seçilmiştir. Gemi kira sicili kanun koyucunun TTK m.941(3)'de belirttiği Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca tutulacak“özel bir sicil”olarak hüküm altına alınmıştır. Ancak, gemi kira sicili gerçek mahiyette bir sicil olmayıp, TTK m. 941(3)'de“özel sicil”olarak anılmakla birlikte Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından tutulan ve TTK m. 941(2)'de öngörülen şartların mevcudiyeti hâlinde Türk bayrağı çekme izni verilen yabancı bayraklı gemilere dair bilgilerin ve bayrak çekme hakkının takibi amacıyla kaydedildiği bir defterdir. Gemi sicilinin temel fonksiyonlarına sahip değildir. Çalışma iki bölümde gerçekleştirilmiştir. Birinci bölümde gemilerin tabiiyeti ve gemi sicili kavramı incelenmiştir. Bölüm içerisinde gemilerin tabiiyeti, milletlerarası hukuk ve Türk hukuku ekseninde irdelenmiştir. Gemi siciline ilişkin genel açıklamalardan sonra sicilin hukuki niteliğine, Türk hukukunda gemi sicillerine ve gemi kira sicili müessesesine değinilmiş, ardından TBK hükümlerince kira sözleşmeleri ile TTK m.1119 ile 1130 hükümleri arasında düzenlenen gemi kira sözleşmesi müessesesine yer verilmiştir. İkinci bölümde ise gemi kira sicili müessesesi etraflıca ele alınmıştır. Bu bölümde gemi kira sicili etraflıca incelenmiş, ardından gemi kira sicilinin hukuki mahiyeti tartışılmıştır. Ardından, gemi kira sözleşmesinin sicile şerh usulü ve şerhin şartları incelenmiş, şerhin hüküm ve sonuçlarının açıklanmasına çalışılmıştır. Çalışmanın kapsamı dahilinde, gemi kira sözleşmeleri bağlamında gemi kira sicili incelenmiş, finansal kira sözleşmeleri kapsam dışında bırakılmıştır. Son olarak gemi kira sicilinde yapılacak tescil, tadil ve terkin işlemlerine değinilmiştir. Çalışmanın sonucunda, varılan sonuçlar ve öneriler ortaya konulmuştur. Bu bölümde özellikle TTK'nda yer alan“özel sicil”ibaresine rağmen gemi kira sicilinin bir tür sicil olmadığı, sadece bir kayıt düzeni getirdiği hususu vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The title of“Bareboat Charter Registration in Turkish Law”was chosen as the subject of the study. The ship lease record is ruled as a“special record”to be kept by the Ministry of Transport and Infrastructure, which the legislator stated in TTK m. 941(3). However, the bareboat charter registration is not a real-life record and is referred to as a“special record”in TTK m. 941(3), but it is a ledger kept by the Ministry of Transport and Infrastructure and recorded for the purpose of tracking information about foreign flagged vessels that are allowed to raise the Turkish flag in the event of the conditions stipulated in TTK m. 941(2). It does not have the basic functions of the ship's record. The study was carried out in two parts. In the first chapter, the nature of the ships and the concept of ship registration are examined. Within the section, the nature of the ships is examined on the axis of international law and Turkish law. After the general explanations regarding the ship registration, the legal nature of the register, ship registrations and bareboat charter registration establishment were mentioned in Turkish law, and then the institution of the bareboat charter agreement between the provisions of the TBK and the provisions of TTK m.1119 and 1130 were mentioned. In the second part, the bareboat charter registration establishment is discussed thoroughly. In this section, the bareboat charter registration was thoroughly examined and then the legal nature of the bareboat charter registration was discussed. Then, the conditions of the ship's lease were examined and the terms of the annotation were examined and the terms and consequences of the annotation were tried to be explained. Within the scope of the study, bareboat charter registration was examined in the context of leasing agreements were excluded. Finally, the registration, modification and abandonment procedures to be made in the bareboat charter registration were mentioned. As a result of the study, the conclusions and recommendations were presented. In this section, it is emphasized that despite the“special record”in the TTK, the bareboat charter registration is not a kind of record, but only a registration scheme.