Göçmen kadınların güvensizlik algısı: Edirne örneği
Migrant women's perception of insecurity: The case of Edirne
  1. Tez No: 676605
  2. Yazar: ELİF GENCAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ EROĞLU UTKU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Küreselleşmenin yansımalarından biri olan uluslararası hareketliliğin temel çıkış noktası insanların güvenliklerini artırma istekleridir. Toplumsal hayatta dezavantajlı olan kadınlar bu amaçla hareketliliğe katılmakta ve göç sürecinden oldukça fazla etkilenmektedir. Göçmen kadınlar, hareketlilik sonrasında da göç ettikleri toplumlarda çeşitli sorunlarla karşılaşmaktadır. Bu sorunların başında sağlık hizmetlerine erişememe yer almaktadır. Bu tez,“Eleştirel Teori”ile“Çatışma ve Göç Kültürleri Modeli”çerçevesinde Edirne'de yaşayan göçmen kadınların sağlık hizmetlerine erişiminin güvenlik algılarını nasıl etkilediğini incelemektedir. Araştırmada, yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler sonucu elde edilen veriler“tematik analiz”yöntemi ile incelenmektedir. Analiz sonunda, göçmen kadınların sağlık hizmetlerinden faydalanamamalarının güvensizlik algılarını artırdığı ve bu durumun tersine ya da başka bir ülkeye göç etme eğilimleri gibi gelecek göç planlarını etkilediği ortaya çıkmaktadır. Çalışma, alandan toplanan orijinal verilerin sunulması ile hem göç hem toplumsal cinsiyet çalışmalarına katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main motivation behind the international mobility that is the one of the results of the globalisation, is people's desire to increase their security. Women as being one of the disadvantaged groups of the societies participate the migration process in order to reach this objective. Migrant women might face with a variety of problems even if they settle in another country. Accessing to health care is one of these significant problems of these women. By drawing on“Critical Theory”and“Conflict and Migration Cultures Model”, this thesis investigates health care access of migrant women living in Edirne and its role to influence their security perception. The study conducted a“thematic analysis”by using data collected from face-to-face interviews with migrant women. As a result, this study explores that the failure of immigrant women to benefit from health care services increases the perception of insecurity and this feeling affects their future migration plan. All in all, this thesis contributes to both migration and gender studies by providing original data from the field.