Türk uluslararası gemi sicili
Turkish international ship registry
- Tez No: 743058
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN BİLGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Türk hukukunda sicil, özel hukuk işlevi yanında bir devlet politikası olarak da kullanılmaktadır. Türk Ticaret Kanunu'na göre kurulan Milli Gemi Sicili'nden doğan sorunlar nedeniyle vergi, resim ve harçlar bakımından bir düzenleme yapma ihtiyacı doğmuştur. İşte bu ihtiyaca binaen TUGSK, yasalaştırılmış ve denizcilik sektörünün geliştirilmesi ve güçlendirilmesini esas almıştır. TUGSK, ikinci yahut da uluslararası bir sicil olarak da adlandırılmaktadır. TUGSK, ikinci bir sicil olarak hem kamu hukuku ve hem de özel hukuk bakımından bazı işlevlere sahiptir. TUGSK'un taşıdığı bu işlevlerin, TGS uygulamalarına ne tür katkı sağladığı ve uygulamadaki sorunlara çözüm önerileri getirilmesi tezimizin amaçlarından biridir. Tezde, ayrıca Türk Ticaret Kanunu'na göre oluşturulan Milli Gemi Sicili'ndeki sorunlar (Milli Gemi Sicili), bundan dolayı alternatif bir Kanun hazırlanması ihtiyacı, Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu kabul edilmeden önceki ağır vergi yükünün sonuçları incelenmiştir. Yine, neden TUGS düzenine geçildiği, bu düzene geçildikten sonra getirilen muafiyet ve sınırlamaların istenilen sonucu verip vermediği ele alınmıştır. Son olarak, TUGS düzeninde aynî haklar, sınırlı aynî haklar ve şahsî hakların değerlendirmesi özet olarak yapılmış; gemilerin taşıdıkları iktisadi değer dolayısıyla Finansal Kiralamaya konu olmalarını, bu kira düzeninde yaşanan hukuksal sorunları, rehin hukuku bakımından TUGS'un düzenini, bu alanda yapılan çalışmaları ele alarak konu tamamlanmıştır. Konu, özellikle ikinci sicil veya elverişli bayrak (kolay bayrak) uygulamaları açısından önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Register in Turkish law, as well as the function of private law is also used as a state policy. According to the Turkish Commercial Code, the National Ship Registry was established because of problems arising from the taxes, levies and charges in terms of making an arrangement is needed. Here TUGSK based on this requirement, enacted and the development and strengthening of the maritime industry has been based. TUGSK, also known as the second, or an international registry. TUGS, as well as a second record in terms of public law and private law and has some functions. These functions are carried by the Turkish International Ship Registry Act, what kind of contribution provided by the TGS, and the practical applications, our thesis is one aim of bringing solutions to problems. In thesis, also created in accordance with the Turkish National Marine Registry problems (National Ship Registry), hence the need for an alternative preparation of the Law, the Turkish International Ship Registry Law, the heavy tax burden and the results were examined before being accepted. Again, why TUGS order had been passed, the exemption and the restrictions imposed after the passing of this order is discussed does not give the desired result. Finally, the order TUGS real rights, limited real rights and personal rights, assessment was conducted in; economic value because they carry the vessels to be subject to finance leases, the legal issues in this lease arrangement, the Turkish International Ship Registry in terms of law of mortgage scheme, the studies in this area by addressing the issue finished.