Bursa İlki çevresinde bombidae (Hymenoptera, insecta) türleri üzerine faunistik araştırmalar
The faunistic investigations on species of bombidae (hymenoptera, insecta) at around Bursa
- Tez No: 67662
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL H. UĞURTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
11 ÖZET Bu çalışmada Hymenoptera ordosundan Bombidae familyasına ait 10 tür incelenmiştir. Bu türlerin 6'sı Bombinae, 4'ü Psithyrinae alt familyasına aittir. Çalışmamızda bu türlerin renk ve desen durumları ile vücut ölçüleri verilmiştir. Bulunan türler arasında Megabombus pascuorum, Psithyrus bohemicus ve Psithyrus maxillarus tarafımızdan Bursa bölgesinden ilk defa kaydedilmiştir. Anahtar Kelimeler : Hymenoptera, Bombidae, Taksonomi, Dağılış
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT : In this study, 10 species belonging to Bombidae family from Hymenoptera have been investigated. Six of these species belong to Bombinae and the others belong to the subfamily of Psithyrinae. The color and pattern situation, body measurements of these species have been studied. The 3 species found by us and they recorded for the first time. These species are Megabombus pascuorum, Psithyrus bohemicus and Psithyrus maxillarus. Key Words : Hymenoptera, Bombidae, Taxonomy, Distribution