İdiopatik parkinson hastalığı'nın transkranial sonografi ile değerlendirilmesi
Transcranial sonography in the evaluation of parkinson's disease
- Tez No: 676626
- Danışmanlar: DR. NİHAL IŞIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
AMAÇ: Son zamanlarda İdiyopatik Parkinson Hastalığı (İPH) olan hastalarda substansia nigra (SN) ekojenitesinde bir artışın olduğu ve transkranial sonografi (TKS) ile tespit edilebildiği, buna ek olarak SN hiperkeojenitesinin hastalığın tanısında kullanılabileceği öne sürülmektedir. Bu çalışmanın amacı, İPH olan hastalarda, TKS'nin tanısal güvenirliğinin araştırılması ve klinik özellikler ile arasındaki ilişkinin incelenmesidir. GEREÇ VE METOD: Bu çalışma, 2005-2009 yılları arasında Hareket Bozuklukları Polikliniği'nde İPH tanısı ile takipli 85 hasta (54 erkek) ve 60 kontrol (31 erkek) grubu üzerinde yapıldı. TKS ile hasta ve kontrol grubunda, hierekojen SN (HSN) alanı ve bunun ipsilateral midbrain'ine oranı (HSN/MB) değerlendirildi. İPH nı ön görmede HSN alanı ve HSN/MB oranı kestirim değerlerini belirlemek için ROC analizi kullanıldı ve eğri altındaki alan (Area Under the Curve; AUC), test sonucu olasılık oranı (likelihooh Ratio; LH), duyarlılık, özgüllük, pozitif kestirim değeri (PKD), negatif kestirim değeri (NKD) ve doğruluk oranları hesaplandı.BULGULAR: Toplam 145 olgu incelendi. 14 olguda (%9,6) ( 9 hasta, 5 kontrol grubu) yetersiz temporal kemik pencere nedeni ile inceleme yapılamadı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Recently, it has been reported that an increase in echogenicity of the substantia nigra in İdiopathic Parkinon's disease patients is detectable with the use of Transcranial sonography and therefore it may be a diagnostik marker. Our objective in this study was to investigate the efficacy of TKS in Turkish PD patients and its correlation with the clinical features. METHODS: In this study, 85 idiopathic PD patients attending the Movement disorders outpatient clinic of Neurology department of Goztepe training and research hospital and 60 controls were evaluated in the years between 2005-2009. We assessed the area of the SN hyperechogenicity and a ratio of SN over ipsilateral midbrain (SN/MB ratio) with TCS. The cut-off values were calculated with the ROC analysis and Area under the curve (AUC), sensitivity, spesifity, accuracy and Likelihood ratios (LH) were determined.RESULTS: : In 14 subjects (9,6%), TCS was unsuccessful due to insufficient acoustic temporal bone windows.