Bedri Rahmi Eyüpoğlu'nun düzyazılarında kültür, sanat ve edebiyat
Culture, art and literature in Bedri Rahmi Eyüpoğlu's proses
- Tez No: 676671
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KORAY ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 260
Özet
Çalışmamızda sanat dünyamızda şair ve ressam kimlikleriyle ön plana çıkan Bedri Rahmi Eyuboğlu'nun düzyazıları incelenmiştir. Kültür ve Sanat olmak üzere iki bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde kültür kavramının tanımındaki geniş havzanın sunduğu imkânlardan yararlanılarak Bedri Rahmi Eyuboğlu'nun Anadolu izlenimlerinin yansımalarından hareketle Anadolu'da tespit ettiği sorunlar ve ihtiyaçlar, Anadolu ve halk kültürü/sanatı hakkındaki görüşleri, kültürün bir öğesi olarak gördüğü şehir hakkında İstanbul ve yurt dışında yer alan bazı şehirleri merkeze alarak yaptığı değerlendirmeler, mimari hakkında ortaya koyduğu fikirler ve geçmişten gelen güçlü bir seda olarak ele aldığı Klasik Türk Musikisi hakkındaki görüşleri incelenmiştir. İkinci bölümde ise Bedri Rahmi Eyuboğlu'nun düzyazılarında şiir, roman, resim, sinema, heykel sanatlarının hem teorik arka planlarının hem de pratik alandaki yansımalarının izlerini süren görüşleri ele alınmıştır. Tematik bir yaklaşımla Bedri Rahmi Eyuboğlu'nun denemelerini, mektuplarını ve monografik nitelikteki eserlerini kaynak alarak kurduğumuz Eyuboğlu'nun kültür kavramının sonsuz sacayaklarından hangilerini seçerek, yazında nasıl bir atmosfer oluşturduğunu tespit etmek ve şiir ve resim sahasında ürün veren Eyuboğlu'nun hem bu sanatlardaki uğraşının ilkelerini gözler önüne seren düşüncelerini -bir başka deyişle poetikasını- belirlemek hem de şahsiyetini yarattığı ürünlerle kuşku götürmez bir şekilde inşa etmiş bir sanatçının diğer sanat dallarına bakışını ortaya koymaktır. Yaptığımız incelemeler, Bedri Rahmi Eyuboğlu'nun kültür kavramını coğrafya, şehirler ve onları ayakta tutan maddi/manevi kıymetler, yaşam biçimleri ve mimari yapıların tarihi ve estetik duruşlarından hareket ederek tanımladığını göstermektedir. Eyuboğlu, ele aldığı sanatlarda, yaratım süreçlerine, o sanatı oluşturan kavramlara, alımlayıcıda bulacağı karşılıklara, gelişmesi için gereken koşullara, eleştiri sahasında oluşturacağı yankılara dikkat çekmiştir. Anahtar Sözcükler Bedri Rahmi Eyuboglu, Çağdaş Türk şiiri, Çağdaş Türk nesri, Çağdaş Türk sanatı
Özet (Çeviri)
In our study, the proses of Bedri Rahmi Eyuboğlu, who come into prominence with his poet and painter identities in our art world, has been examined. In the first part of our study, which consists of two parts, by taking advantage of the opportunities offered by the wide basin in the definition of the concept of culture and based on the reflections of Bedri Rahmi Eyuboğlu's Anatolian impressions, the problems and needs identified in Anatolia by Bedri Rahmi Eyuboğlu, his views on Anatolia and folk culture/art, the evaluations he made about the city he saw as an element of culture by centering Istanbul and some cities abroad and his ideas about architecture and his views on Classical Turkish Music, which he considered as a powerful voice from the past, have been examined. In the second part, Bedri Rahmi Eyuboğlu's views in his proses, which track both the theoretical background and the reflections in the practical field of poetry, novel, painting, cinema and sculpture arts, are discussed. The aim of our study, in which we have established with a thematic approach, by taking as a source Bedri Rahmi Eyuboğlu's essays, letters and monographic works, is to determine which the endless trivets of the concept of culture Eyuboğlu chose and to find out what kind of atmosphere Eyuboğlu produces and to determine the thoughts of Eyuboğlu who went to show his principles in these arts - in other words his poetics – and to reveal the perspective of an artist, who has undoubtedly built his personality with the products he has created, to the other art branches. Our studies show that Bedri Rahmi Eyuboğlu defines the concept of culture based on geography, cities and the material/spiritual values keeping alive them, lifestyles and historical and aesthetic stances of architectural structures, and the rhythm of music that hosts culture. In the arts with which he dealt, Eyuboğlu has drawn attention to the creation processes, the concepts constituting that art, the responses he will find in the receptive, the conditions necessary for its development, and the repercussions it will create in the field of criticism Keywords Bedri Rahmi Eyuboğlu, Modern Turkish poet, modern Turkish proses, Modern Turkish Ar