İşveren markası ile lider–üye etkileşimi ilişkisinde yetenek yönetiminin aracılık rolü: Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş Spor Kulübü çalışanları üzerine bir araştırma
The mediating role of talent management in the relationship between employer brand and leader-member exchange: A study on Fenerbahce, Galatasaray and Besiktas Sports Club employees
- Tez No: 676670
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ SERDAR ÖĞE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmada, günümüz işletmeleri için giderek artan bir öneme sahip olan işveren markası ile lider – üye etkileşimi ilişkisinde yetenek yönetiminin aracılık rolünün incelenmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, çalışmanın ilk bölümünde sırasıyla işveren markası ve lider – üye etkileşimi konularında teorik birer çerçeve ortaya konulmaya çalışılmıştır. İkinci bölümde yetenek yönetimi kavramı açıklanmıştır. Son bölümde ise çalışmanın araştırma kısmına yer verilmiştir. İşveren markası ile lider – üye etkileşimi ilişkisinde yetenek yönetiminin aracılık rolünün araştırılması kapsamında ise Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş Spor Kulübü çalışanlarına dağıtılan 550 anketten 500'ü AMOS 24 ve PROCESS MACRO programları ile analiz edilmiştir. Çalışmanın sonucuna göre, lider – üye etkileşiminin işveren markası ve yetenek yönetimi üzerinde; yetenek yönetiminin işveren markası üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, yetenek yönetiminin işveren markası ve lider – üye etkileşimi arasındaki ilişkide kısmi aracılık rolü olduğu da bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, it is aimed to examine the mediating role of talent management in the relationship between employer brand and leader - member exchange which has an increasing importance for today's organizations. In this direction, in the first part of the study, a theoretical framework was tried to be presented about employer branding and leader-member exchange, respectively. In the second part, the concept of talent management is explained. In the last part, the research part of the study is included. 500 out of 550 questionnaires distributed to employees of Fenerbahce, Galatasaray and Besiktas Sports Club were analyzed with AMOS 24 and PROCESS MACRO programs within the scope of investigating the mediating role of talent management in the relationship between employer brand and leader-member exchange. According to the results of the study, it was determined that leader - member exchange has a significant effect on employer brand and talent management, and talent management has a significant effect on employer branding. It was also found that talent management has a partial mediating role in the relationship between employer branding and leader-member exchange.