Pisidia bölgesi mezar sanatında silah tasvirleri
Depictions of weapons in the tomb art of Pisidia region
  1. Tez No: 580950
  2. Yazar: ŞEVVAL RUKİYE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AYÇA POLAT BECKS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Günümüzde Göller Bölgesi veya Göller Yöresi olarak bilinen Pisidia Bölgesi, Milyas arazisi ile birlikte Mare Pamphylium'un (Akdeniz Körfezi) kuzeyindeki ovada yer alan Pamphylia'yı çeviren Toros Dağlarıyla güneyinde Anaua Lacus (Acı Tuz Gölü) ile Askania Lacus (Burdur Gölü) arasından geçen Söğüt Dağları'nın uzantılarıyla dik olarak birleşen Sultan Dağları ile kuzeyden çevrilmiştir. Karalis Lacus'un (Beyşehir Gölü) güneydoğusundan Melas Çayı'nın (Manavgat Çayı) yukarı ve orta çığırına kadar olan tepelikler ise doğu sınırını oluşturmaktadır. Çalışmamız Pisidia Bölgesi'nin sınırları içerisinde konumlanan, mezar steli, lahit ve ostothek üzerinde betimlenen silah tasvirlerini kapsamaktadır. Bölgenin coğrafyası, yol haritası, önemli kentleri ve bu kentlerin nekropolis alanları incelenerek; üzerine yapılmış olan akademik çalışmalar ve yapılan bilimsel kazılar göz önünde bulundurularak bir çerçeve belirlenerek ve bu çerçeve içerisinde bölgenin mezar yapısı ve tasvirleri hakkında fikir elde edilmesine çalışılacaktır. Bu kapsamda eldeki veriler ışığında yapılan çalışmalar, alan taraması ve yüzey araştırmaları dikkate alınarak konu ile ilgili ortak bir üslup ve fikir birliğine varılması amaçlanmaktadır. Pisidia Bölgesi; gömü gelenekleri ve nekropolis alanları, silah betimlerinin kullanıldığı mezar tipleri, ostothek, lahit ve mezar stelleri, bu donelerin kökeni ve ilk örnekleri incelenerek Phrygia, Pamphylia, Lykia, Ikonia, Isaura ve Makedonia örnekleri ile anoloji kurulmaya çalışılarak akültürasyon olup olmadığına dair veriler incelenecektir. Pisidia Bölgesi mezar stelleri, ostothek ve lahitleri üzerinde tasvir edilen silah betimleri; kendi içerisinde saldırı ve savunma silahları olup olmadığına bakılacaktır. Bu tasvirlerin yaşanan süreç içerisinde etnik kimlik ilişkisi, ikonografik açıdan değerlendirilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Pisidia Region, now known as the Lakes Region or the Lakes Region, passes between the Taurus Mountains, which surround Pamphylia on the plain north of Mare Pamphylium (Mediterranean Bay) with the land of Milyas, and between Anaua Lacus (Acı Tuz Gölü) and Askania Lacus (Burdur Lake). It is surrounded by the Sultan Mountains, which are connected vertically with the extensions of the Söğüt Mountains. From the southeast of Karalis Lacus (Beyşehir Lake) to the upper and middle paths of the Melas Çayı (Manavgat River), the hills form the eastern border. Our study includes descriptions of weapons depicted on the grave stele, sarcophagus and ostothek located within the boundaries of Pisidia Region. The geography, road map, important cities of the region and the necropolis areas of these cities are examined; based on academic studies and scientific excavations, a framework will be determined and an idea will be obtained about the tomb structure and descriptions of the region. In this context, the aim is to reach a common ground and consensus on the subject by taking the studies, field survey and surveys into consideration in the light of the available data. Pisidia Region; burial traditions and necropolis areas, the types of graves using weapon depictions, ostothek, sarcophagus and grave steles, the origin of these data and the first examples are investigated by examining the samples of Phrygia, Pamphylia, Lykia, Ikonia, Isaura and Macedonian trying to establish an anology. Descriptions of weapons depicted on the grave steles, ostothek and sarcophagus of the Pisidia Region; and whether there are any weapons of attack and defense in itself will be investigated. In this process, the relationship between ethnic identity and depictions will be evaluated according to an iconographic aspect.