Soğuk pres ve çözücü ekstraksiyon yöntemlerinin haşhaş ve kenevir tohumu yağlarının bazı özellikleri üzerine etkisi
The effect of cold press and solvent extraction methods on some properties of poppy and hemp seed oils
  1. Tez No: 676695
  2. Yazar: NABI ABDALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSA CAVİDOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada soğuk pres ve çözücü ekstraksiyonu yöntemleri ve 400 ppm askorbil palmitatın hızlandırılmış oksidasyon koşullarında haşhaş ve kenevir tohumu yağlarının bazı özellikleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Haşhaş ve kenevir tohumu yağlarının baskın yağ asidinin linoleik asit olduğu saptanırken, kenevir tohumu yağının linolenik asit içeriği de yüksek bulunmuştur. Kenevir tohumu yağının toplam tokoferol içeriği ve fenolik bileşen içeriği haşhaş tohumu yağından daha yüksek bulunurken, oksidasyon koşullarında her iki yağ örneğinin tokoferol içeriğinde önemli düzeyde düşüş saptanmıştır. Çözücü ekstraksiyonu ile elde edilen haşhaş tohumu yağının serbest asitlik düzeyi soğuk pres eşdeğerinden yüksek olduğu saptanmıştır. Kenevir tohumu yağının peroksit değeri haşhaş tohumu yağınkinden daha yüksek olduğu saptanırken, hızlandırılmış oksidasyon koşullarında örneklerin peroksit içeriklerinde önemli artış saptanmıştır. Soğuk pres ile elde edilen haşhaş tohumu yağının konjuge dien içeriği çözücü ekstraksiyonu eşdeğerinden düşük bulunurken, hızlandırılmış oksidasyon koşullarında her iki yağ örneğinin konjuge dien ve konjuge trien içeriklerinde önemli düzeyde artış tespit edilmiştir. Haşhaş ve kenevir tohumu yağlarının tiyobarbitürik asit ile reaksiyona giren maddeler içeriği sırasıyla, 0.095-3.266 ve 17.480-31.762 mg MAD/kg yağ arasında değiştiği saptanmıştır. Hızlandırılmış oksidasyon koşullarında her iki yağın tiyobarbitürik asit ile reaksiyona giren maddelerin içeriklerinde zamana bağlı olarak önemli düzeyde artış saptanmıştır. Hızlandırılmış oksidasyon koşullarında 400 ppm askorbil palmitatın varlığı oksidasyonun birincil ve ikincil ürünlerinin oluşumunu önemli ölçüde azalttığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of cold press and solvent extraction methods and 400 ppm ascorbyl palmitate under accelerated oxidation conditions on some properties of poppy and hemp seed oils have been investigated. While linoleic acid was the dominant fatty acid in both oils, hemp seed oil showed high amount of linolenic acid. The total tocopherol and phenolic contents of hemp seed oil were found higher than those of poppy seed and the tocopherol contents of samples signficantly reduced during accelerated oxidation condition. The free acidity of poppy seed oil from solvent extraction was higher than that of cold press sample. The peroxide value of hemp seed oil was higher than its poppy seed oil counterpart and the peroxide values of all samples significantly increased during accelerated oxidation condition. The conjugate dien content of cold press poppy seed was lower than that of solvent extraction and the conjugated dien and conjugated trien contents of all samples increased during accelerated oxidation condition. The thiobarbituric acid reactive substances values of poppy and hemp seed oils varied between 0.095-3.266 ve 17.480-31.762 mg MAD/kg oil, respectively. The thiobarbituric acid reactive substances values of all samples significantly increased during accelerated oxidation. The precense of 400 ppm ascorbyl palmitate considerably reduced the formation of primary and secondary oxidation products under accelerated oxidation condition.