Kars Sarıkamış Bayraktepe (Cıbıltepe)'nin kış turizmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Kars Sarıkamış Bayraktepe (Cıbıltepe) in terms of winter tourism
  1. Tez No: 676707
  2. Yazar: ERZEM KARAÇOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE TEMİZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada Sarıkamış Kayak Merkezinin tercih edilme sebepleri ve konaklayan turistlerin görüşleri doğrultusunda kış turizm potansiyelinin sosyo demografik değişkenlere (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu) göre anlamlı bir farklılık gösterip göstermediğinin araştırılması amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak anket tekniği kullanılmıştır. Literatür araştırması sonucu oluşturulan anket dört bölümden oluşmuştur. Elde edilen verilerin analizi SPSS 23.0 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda Kars Sarıkamış Kayak Merkezinin turizm potansiyelini ölçmeye yönelik sorulara büyük oranda olumlu cevaplar verilmiştir. Sadece altyapı yeterlidir ve yeterli tanıtım yapılmaktadır sorularına kararsıza çok yakın ancak olumsuz cevaplar verilmiştir. Kars Sarıkamış Kayak Merkezi'nin kış turizm potansiyelinin yüksek olduğu, verilen hizmetlerin kaliteli olduğu ve talebi karşıladığı sonucu çıkmıştır. Ancak tesisin altyapı, pist ve mekanik tesisler yönünden yetersiz olduğu sonucu ortaya çıkmıştır. Ayrıca pazarlama ve markalaşma noktasında, örneğin, merkezin kendine ait bir logosunun olmaması gibi eksiklikler olduğu ortaya çıkmıştır. Kars Sarıkamış Kayak Merkezinin tercih edilme sebeplerini belirlemeye yönelik sorulara büyük oranda olumlu cevaplar verilmiştir. Sadece alışveriş merkezi yeterlidir sorusuna olumsuz cevap verilmiştir. Bu da bölgede ya da yakın çevresinde turistlerin taleplerini karşılayacak düzeyde ve sayıda alışveriş merkezi olmadığını, bu konuda çalışmalar yapılması gerektiğini göstermektedir. Çalışmanın etkinliğini arttırmak amacıyla 10 farklı hipotez hazırlanmış ve çözümlemesi yapılmıştır. Bunlardan 6 tanesinde; 'Turizm potansiyeli-Yaş', 'Turizm Potansiyeli-Cinsiyet', 'Turizm potansiyeli-Eğitim Durumu', 'Turizm potansiyeli-Gelir durumu', 'Tercih edilme sebebi-Eğitim durumu' ve 'Tercih edilme sebebi-Gelir durumu' değişkenleri arasında anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study aims to investigate the effect of socio-demographic variables (age, gender, marital status, education level, income status) on the preferance of Sarıkamış Ski Center and the potential of winter tourism according to the opinions of accomodating tourists. Questionnaire technique was used as a data collection tool in the research.The questionnaire, which was created as a result of the literature research, consisted of four parts. The analysis of the obtained data was made with the SPSS 23.0 statistical package program. The obtained results regarding the tourism potential of Sarıkamış Ski Center was mostly positive. Only the questions asked to evaluate the sufficiency of the infrastructure and the adequacy of the publicity received negative feedbacks which is close to neutral. It has been concluded that the winter tourism potential of Kars Sarıkamış Ski Center is high, the services provided are of high quality and meet the demand. However, it was concluded that the facility was inadequate in terms of infrastructure, runway and mechanical facilities. In addition, it has been revealed that there are deficiencies in marketing and branding, for example, that the center does not have a logo of its own. Mostly positive answers were given to the questions about determining the reasons why Kars Sarıkamış Ski Center was preferred. A negative answer was given to the question“Only a shopping mall is sufficient”. This shows that there are not enough shopping centers to meet the demands of tourists in the region or its immediate surroundings, and that implementations should be carried out in this regard. In order to increase the effectiveness of the study, 10 different hypotheses were prepared and analyzed. In 6 of them; 'Tourism potential-Age', 'Tourism Potential-Gender', 'Tourism potential-Educational Status', 'Tourism potential-Income status', 'Reason for preference-Educational status' and 'Reason for preference-Income status' significant differences have been identified.