Kars sarıkamış kayak merkezinde rekreatif etkinliklere katılanların katılım sıklıklarının mutluluk ve yaşam kalitelerine etkisi
The effect of frequency of participation in recreational activities in kars sarikamiş ski center on happiness and quality of life
- Tez No: 732520
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsanlar var oldukları zamandan itibaren yaşamlarını sürdürebilmek için sürekli çalışmışlardır. Bu yaşayış biçiminin vermiş olduğu monotonluktan sıyrılmak adına boş zamanı değerlendirmek için, insanlar çeşitli rekreatif etkinliklere ihtiyaç duymuştur. Çalışmanın amacı, Kars Sarıkamış kayak merkezine katılım gösteren bireylerin, kayak merkezinde yapılan rekreatif etkinliklere katılım sıklıklarını ve bu katılım sıklığının mutluluk ve yaşam kalitelerine olan etkisini ortaya çıkarmaktır. Araştırmanın evrenini; 2021-2022 eğitim öğretim yılının güz-bahar döneminde Kars Sarıkamış kayak merkezinde yapılan rekreatif etkinliklere katılım gösteren 583 erkek ve 423 kadın olmak üzere toplam 1006 bireyin anket çalışmasına katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma nicel bir çalışma olup araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak üç bölümden oluşan ölçek kullanılmıştır. Ölçeğin birinci bölümünde araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, ikinci bölümünde Güven (2018) tarafından geliştirilen ve uyarlanan“Rekreatif Etkinliklere Katılım Sıklığı Ölçeği”, üçüncü bölümde ise 28.soruya kadar olan kısmı Doğan, Sapmaz ve Çötok (2011) tarafından geliştirilen ve uyarlanan“Oxford Mutluluk Ölçeği”sorularından oluşmaktadır. 29. ve 34. soruya kadar olan kısmı Kim, Woo ve Uysal tarafından geliştirilen ve uyarlanan“Yaşam Kalitesi Ölçeği”sorularından oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan anketlerde 5'li likert ölçek tipi kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26 istatistik programına aktarılarak analiz edilmiş, değişken yapısına dayalı olarak frekans tablolarından faydalanılmıştır. Değişkenler arasındaki farklılıklar T testi ve ANOVA testi ile ölçülmüş ve araştırma konusuna yönelik olarak ölçekler arasındaki ilişkilerin testi için basit doğrusal REGRASYON analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
From the time they existed, people have constantly worked to survive. In order to get rid of the monotony of this way of life, people needed various recreational activities to make use of their spare time. The aim of the study is to reveal the frequency of participation in recreational activities in the ski resort of individuals participating in the Kars Sarıkamış ski resort and the effect of this participation frequency on their happiness and quality of life. The universe of the research; The survey was conducted with the participation of a total of 1006 individuals, 583 men and 423 women, who participated in the recreational activities held in Kars Sarıkamış ski resort in the fall-spring term of the 2021-2022 academic year. This study is a quantitative study and scanning model was used in the research. A three-part scale was used as a data collection tool. In the first part of the scale,“Personal Information Form”was created by the researcher, in the second part,“The Frequency of Participation in Recreational Activities Scale”developed and adapted by Güven (2018), in the third part, the part up to the 28th question was developed by Doğan, Sapmaz and Çötok (2011). It consists of the adapted“Oxford Happiness Scale”questions. The part up to the 29th and 34th questions consists of the“Quality of Life Scale”questions developed and adapted by Kim, Woo and Uysal. A 5-point Likert scale type was used in the questionnaires used in the research. The obtained data were analyzed by transferring them to the SPSS 26TR package program, and frequency tables were used based on the variable structure. The differences between the variables were measured with the T test and ANOVA test, and simple linear regression analysis was used to test the relationships between the scales for the research topic.