Mineral katkıların yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen harç özelliklerine etkileri
Effects of different mineral additives on high strength self-compacting mortar properties
- Tez No: 676725
- Danışmanlar: PROF. DR. HASBİ YAPRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kendiliğinden yerleşen çimentolu sistemler genellikle yüksek ayrışma direnci ve deformasyon özelliklerine sahip, kompozit malzemelerdir. Bu çalışmada Portland çimentosunun neden olduğu çevresel etkilerin azaltılması amacıyla yüksek fırın cürufu (YFC) ve pirinç kabuğu külü (PK) gibi endüstriyel ve tarımsal atıklar yüksek oranda çimento ikame malzemesi olarak kullanılmıştır. YFC %0, %20, %40, PK %0, %15 ve %30 oranında kullanılarak, 40x40x160 mm boyutlarında prizmatik yüksek dayanımlı kendiliğinden yerleşen harç numuneler üretilmiş, karışımlar da ayrıca %2 oranında polivinil alkol (PVA) lif kullanılmıştır. Laboratuvar ve buhar kürü uygulanan numunelerin 3, 7, 28 ve 90 günlük basınç ve eğilme dayanımları test edilmiş, ayrıca 90 günlük numunelerin su emme ve ultrases geçiş hızı, BHA değerleri belirlenmiştir. YFC, PK ve YFC-PK ikamesi, erken yaş dayanımlarını olumsuz etkimiş, ancak buhar kürü 28 günlük numunelerde önemli dayanım artışları sağlamıştır. Her iki kür koşulunda da, %40 YFC-%30 PK ikamesinin 90 günlük mekanik dayanımlarda artış sağladığı, %2 PVA lif katkısının dayanımları olumlu etkilediği gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Kendiliğinden yerleşen harç, Yüksek fırın cürufu, Pirinç kabuğu külü, PVA lif, Mekanik özellikler
Özet (Çeviri)
Self-compacting cementitious systems are composite materials with high segregation resistance and high deformation properties. In this study, industrial and agricultural wastes such as slag and rice husk ash (RHA) were used as cement replacement materials at a high rate in order to reduce the environmental effects caused by Portland cement. By using 0%, 20%, 40%, slag, and 0%, 15%, and 30% of RHA, prismatic high-strength self-compacting mortar samples of 40x40x160 mm were produced, and 2% polyvinyl alcohol (PVA) fiber was used in the mixtures. The 3, 7, 28 and 90-day compressive and flexural strengths of the laboratory and steam cured samples were tested, and the water absorption, ultrasound transmission rate, and BHA values of the 90-day samples were determined. Slag, RHA, and slag-RHA substitution had a negative effect on the early age strength, but steam curing created significant strength increases in the mechanical strength of the 28-day samples. In both curing conditions, 40% slag-30% RHA substitution resulted in a significant increase in 90-day mechanical strengths. It has been observed that 2% PVA fiber additive affects the strengths positively. KEYWORDS: Self-compacting concrete, Ground granulated blast furnace slag, Rice husk ash, PVA fiber, Mechanical properties