Morpa Kampüs Eğitim Yazılımının ortaokul 7.sınıf öğrencilerinin cebir ve denklemler konusundaki akademik başarısına etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of Morpa Campus Educational Software on the academic achievement of secondary school 7th grade students on algebra and equations and student opinions
- Tez No: 676726
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmada, Morpa Kampüs Eğitim Yazılımı' nın matematik dersinde kullanımının öğrenci akademik başarısına etkisi ve öğrencilerin bu yazılımla ilgili görüşleri incelenmiştir. Araştırma, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının birinci döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada hem nicel hem de nitel yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın nicel kısmında yarı deneysel desen olan Son Test Eşleştirilmiş Kontrol Gruplu Yöntem kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 7.sınıfta öğrenim gören dört sınıfla ve toplam 63 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Deney grubunda 31, kontrol grubunda ise 32 öğrenci yer almaktadır. Araştırmanın deney grubunda dersler Morpa Kampüs Eğitim Yazılımı destekli gerçekleştirilirken, kontrol grubunda ise dersler öğretmen merkezli öğretim ile ders kitabı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Altı haftalık ders işleme sürecinin sonunda deney ve kontrol grubuna son test uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences) istatistik programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde, bağımsız örneklem t-testinin non-parametrik alternatifi olan Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında ise deney grubu öğrencilerinden, kullanılan Morpa Kampüs Eğitim Yazılımı hakkında görüşleri yarı yapılandırılmış görüşme formu ile alınmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi yapılarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucuna göre, öğrencilerin Morpa Kampüs Eğitim Yazılımı hakkında olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of using Morpa Kampüs Education Software in mathematics classes on student academic achievement and the students' review on this education software were examined. The study was conducted during the first semester of the 2019-2020 academic year. Both quantitative and qualitative methods were used in the study. The Posttest Only (Paired) Control Group Design, a quasi-experimental design, was used in the quantitative portion of the study. The study group of the study was conducted with four classes studying in the 7th grade and a total of 63 students. The test group consists of 31 students, while the control group consists of 32. Classes in the test group of the study were carried out with the assistance of Morpa Kampüs Education Software, whereas classes in the control group was carried out with the assistance of a teacher centered instruction and a course book. A posttest was performed on both the test and control groups at the end of the six-week course. The collected data were analyzed using the statistical program SPSS 22.0 (Statistical Package for Social Sciences). In the data analysis, the Mann-Whitney U test, a non-parametric alternative to the unpaired t test, was used. In the analysis of the data, a significant difference in favor of the test group was revealed. A semi-structured interview form was utilized to collect the reviews of the test group students about the Morpa Kampüs Education Software used during the qualitative phase of the research. The collected data were evaluated with a content analysis. According to the results, it was found that the students had positive reviews on Morpa Kampüs Education Software.