Femur başı osteonekrozunda, kombine uygulanan kor dekompresyon - kemik iliği kök hücre implantasyonu ve medikal tedavinin klinik sonuçları
- Tez No: 676765
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FIRAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Femur başı osteonekrozunda, kombine uygulanan kor dekompresyon - kemik iliği kök hücre implantasyonu ve medikal tedavinin klinik sonuçları Amaç: Femur başı osteonekrozu tanısıyla başvuran; medikal tedavi birlikteliğinde kombine kor dekompresyon + kemik iliği kök hücre implantasyon tedavileri uygulanan hastaların sonuçlarının incelenmesi. Gereç ve Yöntem: 2018-2021 tarihleri arasında Ankara Atatürk Eğitim - Araştırma Hastanesi ve Ankara şehir hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı polikliniğine femur başı osteonekroz tanısıyla başvuran ve kombine dekompresyon+kemik iliği kök hücre implantasyon tedavileri uygulanan 26 hastanın 29 kalça eklemi incelendi. Evreleme sistemi olarak Steinberg ve Ficat-Arlet sınıflandırma sistemleri kullanıldı. Klinik değerlendirmeleri; Harris Kalça Skoru (HHS), Kalça fonsiyon ve osteoartrit skoru (HOOS), VAS skorlama sistemleri tarafından yapıldı. Başarısızlık ölçütleri olarak takip sırasında düz radyografilerde yeni bir kollaps alanı oluşumu, 2 mm den fazla çökmede artış, progresif osteoartrit gelişimi, MRG'de Kerboul açısında artış , Harris kalça skorunda kötüleşme kullanıldı. Artroplasti endikasyonu oluşan ve protez uygulanan hastalarda çalışma sonlandırıldı ve bu hastalar başarısız kabul edildi. Bulgular: Hastaların 8'si kadın, 15'İ erkek, ortalama yaşı 39.2 (27-64 yıl) idi. 1 (% 3.4)'i Evre 1, 26 (% 89.6)'sı Evre 2, 2 (% 6.8)'si Evre 3 olarak tespit edildi. Klinikte Hastalar, BMAC + kor dekompresyon uygulandıktan sonra ortalama 19 ay (12-40 ay) takip edildi. Takipte olan 29 kalça ekleminin 5 (3'ü Evre 2, 2'si Evre 3)'inde ortalama 10 ay sonrasında, kor dekompresyon+BMAC tedavisine rağmen kalçalarında ileri derecede artroz gelişmesi üzerine bu kalçalara total kalça artroplastisi uygulandı. Hastalarda operasyon öncesi ortalama Harris kalça skoru 54.1, görsel analog skala (VAS) 5.96, Kalça fonsiyon ve osteoartrit skoru (HOOS) 54.8 iken takip sonunda ortalama Harris kalça skoru 74.7, görsel analog skala (VAS) 2.75, Kalça fonsiyon ve osteoartrit skoru (HOOS) 82.1 olduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Clinical results of combined core decompression - bone marrow stem cell implantation and medical treatment in femoral head osteonecrosis Objectıve: To examine the results of patients who applied with the diagnosis of avascular necrosis of the femoral head and who underwent combined core decompression + bone marrow stem cell implantation treatments in combination with medical treatment. Materials and Methods: 29 hip joints of 26 patients who were admitted to Ankara Atatürk Training-Research Hospital and Ankara City Hospital Orthopedics and Traumatology Department outpatient clinic with the diagnosis of femoral head osteonecrosis between 2018-2021 and who underwent combined decompression + bone marrow stem cell implantation treatments were examined. Staging system. Steinberg and Ficat-Arlet classification systems were used. clinical evaluations; Harris Hip Score, Hip function and osteoarthritis score (HOOS) were made by VAS scoring systems. The criteria for failure were the formation of a new collapse area on plain radiographs, an increase in collapse of more than 2 mm, the development of progressive osteoarthritis, an increase in the kerboul angle in MRI, and a worsening of the Harris hip score during follow-up. The study was terminated in patients with arthroplasty indication and prosthesis applied, and these patients were considered unsuccessful. Results: Eight of the patients were female and 15 were male, with a mean age of 39.2 years (27-64 years). 1(3.4%) were Stage 1, 26(89.6%) were Stage 2, 2 (6.8%) were Stage 3. In the clinic, the patients were followed up for an average of 19 months (6-40 months) after BMAC+ core decompression was applied. Total hip arthroplasty was performed on 5 of 29 hip joints (3 Stage 2, 2 Stage 3) after an average of 10 months, despite the development of severe arthrosis in their hips despite core decompression+BMAC treatment. While the score was 54.1, visual analog scale (VAS) 5.96, hip function and osteoarthritis score (HOOS) 54.8, mean Harris hip score was 74.7, visual analog scale (VAS) 2.75, hip function and osteoarthritis score (HOOS) 82.1 at the end of the follow-up.