Epidemik modellerin optimal kontrolü
Optimal control of epidemic models
  1. Tez No: 676768
  2. Yazar: ÖZLEM BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF DEMİRCİ HAMAMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, birinci basamaktan diferensiyel denklem sistemleri ve bu sistemlerin kararlılığına ilişkin bazı temel tanımlar ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde, bölmeli modeller ile ilgili genel bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, optimal kontrol problemine ilişkin bazı temel kavramlar ve teoremler ifade edilmiştir. Besinci bölümde, bir SIQR epidemik modeli açıklanmış ve kararlılığı incelenmiştir. Altıncı bölümde, besinci bölümde ele alınan SIQR modeline, karantina altında tedaviye alınan bireyleri karakterize eden bir kontrol parametresi eklenerek verilen bir optimal kontrol problemi ele alınmıştır. Yedinci bölümde, Optimal kontrol parametresinin SIQR modeli üzerindeki etkisi nümerik olarak incelenmiş ve elde edilen nümerik çözümlerin grafikleri yorumlanmıştır. Son bölümde, tezde elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of eight chapters. The first chapter is devoted to the introduction. In the second chapter, some basic definitions and theorems related to the first order systems of differential equations and their stability are given. In the third chapter, general information about the compartmental models is given. In the fourth chapter, some basic concepts and theorems related to the optimal control problem are expressed. In the fifth chapter, a SIQR epidemic model is described and its stability is examined. In the sixth chapter, an optimal control problem which is given by adding a control parameter that characterizes the individuals treated under quarantine, to the SIQR model in the fifth chapter is discussed. In the seventh chapter, the effect of the optimal control parameter on the SIQR model is numerically examined and the graphs of the obtained numerical solutions are interpreted. In the last section, the results obtained in the thesis are summarized.