Geriyatrik hasta grubunda Diyabetes mellitus'un yaşam kalitesine etkisi ve hastalık özelinde depresyona yatkınlığın değerlendirilmesi
The effect of Diabetes mellitus on quality of life and evaluation of predisposition to depression in the geriatric patient group
  1. Tez No: 676767
  2. Yazar: HATİCE KARAVAİZOĞLU
  3. Danışmanlar: UZMAN MURAT ALTUNTAŞ, UZMAN ESER SAĞALTICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Diyabetes mellitus, ruhsal, sosyal ve komplikasyonlara yol açabilen kronik bir hastalıktır. Geriyatrik diyabet hastalarında sosyal ve fonksiyonel anlamda kısıtlı olma durumu normal topluma göre daha sık ve yüksek oranda rastlanmaktadır. Geriyatrik diyabetik hastaların yaşam kalitelerini birçok faktör etkilemektedir. Hastalık özelinde, hastanın yaşam alanlarına etkisine bağlı olarak psikiyatrik etkilenimler görülebilir. Dünya Sağlık Örgütü'nün (DSÖ) sağlığı, hastalığın ve sakatlığın olmaması yanında, bedensel, ruhsal ve sosyal olarak tam bir iyilik halinin olması şeklinde tanımlamaktadır. Böylelikle yaşam kalitesi ayrı bir önem kazanmıştır.Amaç: Geriyatrik diyabetik hastaların yaşam kalitelerini birçok faktör etkilemektedir. Bu çalışmayla sosyodemografik özelliklerin yaşam kalitesine olan etkilerinin incelenmesi ve hastalığın depresyona yatkınlığı arttırmadaki olası rolünün ortaya konulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Diabetes mellitus is a chronic disease that can lead to mental, social and complications. Social and functional limitations in geriatric diabetes patients are more frequent and higher than the normal population. Many factors affect the quality of life of geriatric diabetic patients. Psychiatric effects can be seen depending on the effect of the disease on the patient's living areas. The World Health Organization (WHO) defines health as the absence of disease and infirmity, as well as a state of complete physical, mental and social well-being. Thus, the quality of life has gained a special importance. Objective: Many factors affect the quality of life of geriatric diabetic patients. In this study, it was aimed to examine the effects of sociodemographic characteristics on quality of life and to reveal the possible role of the disease in increasing the susceptibility to depression.