Tokat yöresinde taş çekirdekli meyve türlerinden şeftali, kiraz, vişne, erik ve kayısıda görülen bitki hastalıklarının tanıları üzerinde araştırmalar
- Tez No: 11547
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Ö Z E T Tokat iline bağlı merkez ilçede 1989 ve 1990 yıllarında yürütülen çalışmada şeftali, kiraz, vişne, erik ve kayısılarda aşağıdaki hastalıkların bulunduğu belirlenmiştir. Başta şeftali olmak üzere yöredeki tüm taş çekirdekli meyve türlerinde görülen monilya hastalığı (Monilinia laxa (Aderh" et Ruhi) Koney)'nın bir enfeksiyonudur. Yörede mumya hastalığının tipik simptomları, çiçek kuruması, sürgün kuruması ve meyvelerde kahverengi çürüklük ve mumyalaşma olarak belirlenmiştir* Yaprak delen hastalığı(Clasterosporium carpophilum(Lev. )Aderh. ) 'un bir enfeksiyonu olup yöredeki tüm taş çekir dekli meyvelerde görülmektedir Şeftali yaprak kıvırcıklığı (Taphrina deformans (Berk.) Tul. ), erik cep hastaiığı(T. pruni(Fuck. )Tul.), şeftali küllemesi (Sphaerotheca pannosa(Wall. )Lev0 var. perisicae \7or.), diğer taş çekirdekli meyvelerde külleme (Podosphaera tridactyla (Wallr.) de Eary.), eriklerde et lekesi (Polystigma rubrum(Pers.)DC.), şeftalide gümüş hastalığı (Stereum purpureum(Pers. ex Fr.)Fr. yörede saptanan diğer fungal hastalıklardır* Raspberry Ring Spot Virüs'ünün neden olduğu Preffinger hastalığı yörede kirazlarda önemli bir virüs hastalığı olarak saptanmıştır,, 1990 yılı iklim koşulları 1939* a oranla hastalıkların çıkışı için daha uygun geçmiştir. 1990 yılı bahar döneminde yağışlar mevsim normallerinin üzerine çıkmış ve dolayısıyla nemin yüksekliği ve sıcaklığın artışı hastalıkların enfeksiyonunu arttırmıştır. Nitekim L'onilya hastalığı (K. laxa) 'nın şeftali, kiraz ve kayısılarda çiçek ve sürgün enfeksiyonları fazla olmuştur. Yaprak delen hastalığı (C. carpophilum) 'nın ise erik, kayısı, kiraz ve vişnelerdeki enfeksiyonları epidemik boyutlara ulaştığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
" J 7. SUMMARY In this preliminary study which was conducted in 1969-1990 following diseases on peach, plum, sweet cherry, sour cherry and apricot trees were determined in the vicinity of Tokat, Turkey. Brown rot disease of peach caused by Konilinia laxa(Aderh« et Ruhl.) Honey occurs on all stone fruit trees in the area. In addition to brown rot, blossom blight, twig and spur blights and the munification of rotten fruits are also typical symptoms of this disease. Shoot- hole disease caused by Clasterosporium carpophilum(Lev. ) Aderh. occurs on all the trees of stone fruits in Tokat orchards. Peach leaf curl caused by Taphrina deformans (Berk. )Tul., Plum pox disease caused by T. p_runi(Puck.)Tul., powdery mildew of peach caused by Sphaerotheca pannosa(.?oll. )Levc var. persicae Wor., Powdery mildew of other stone fruits caused by Podosphaera tridactyla(Wallr.) de Bary., Red-leaf spot of plum caused by Polystigma r ubrum ( Per s. ) DC «, and Silver leaf of peach caused by Stereum purpureum (Pers e ex Fr.)Pr. are the other identitied diseases of pathogenic species of fungi. Beside these fungal diseases Pfeffinger disease caused by Raspberry Ring Spot Virus on swe sweet cherry is the most important virüs disease in the area. The weather conditions have been more favourable in 1990 than in 1989 for those plant diseases. Tokat area has received more precipi tation than normal in spring 1990. So this precipitation with high temperature caused high humidity, resulted in higher rate of infections, That is why blossom, twig and spur blights caused by K. laxa on peach, Sweet cherry and apricot trees were abundant. Shoot hole disease caused by C, carpophilum on plum, apricot sweet and sour cherry trees were in epidemic scale.