İntiharın tarihselliği bağlamında Beşir Fuad ve topluma mâl olmuş kişilerin intiharlarından derlemeler
In the context of the historicity of suicide, Beşir Fuad and compilations from the suicides of people who have been socially prominent person
  1. Tez No: 676797
  2. Yazar: ARZU ÇAĞLA VURAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET BAŞARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada“intihar”olgusu, tarihsel çerçeveden incelenmiştir. Psikoloji, Felsefe, Sosyoloji, İlahiyat, Tarih vs. daha pek çok bilimsel alanda irdelenmeye, incelenmeye ve çalışılmaya müsait bir alan olan Suicideoloji, yani İntihar Bilimi üzerine yapılan Tarihsel çalışmaların azlığı göz önüne alınarak bu çalışma yapılmaya karar verilmiştir. Daha önce yapılan çoğu çalışmada intihar konusu sosyolojik, psikolojik, felsefî veya istatistiksel açıdan ele alınmıştır. Bu nedenle bu çalışma da hedeflenen, 'Tarihsel' süreçte intihar olgusuna karşı yaklaşımın nasıl seyrettiğine dair bir çalışma ortaya koymaktır. Bununla birlikte Yakın Çağ içerisinde, Osmanlı Devleti aydınlarından Beşir Fuad'ın intiharı çerçevesinde, intihar eden diğer aydın ve topluma mâl olmuş şahsiyetlerin, onları intihara sürükleyen hayatlarına kısaca değinilmiştir. Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi gazetelerinde çıkan intihar haberlerinden ve Osmanlı dönemi arşiv belgelerinden faydalanılarak 'intihar' olgusunun gazete haberlerinde ve o dönemde kaleme alınan belgelere yansımaları okurlara yansıtılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma üç ana bölüm şeklinde kaleme alınmıştır. I. Bölümde; Felsefî, Tıbbî-Psikolojik, Sosyolojik ve İstatistikî alanlarda çalışmaları olan kişilerin intihar hakkındaki düşünce, yorum ve tanımlarına yer verilmiştir. II. Bölümde; İntihar olgusunun tarihsel süreci verilmiştir. Öncelikle ilkel ve antik dönemlerde ele alınmış olan intihar olgusunun, Orta Çağ'dan günümüze kadar olan kısmı ise Avrupa üzerinden işlenmiştir. vii III. Bölümde; Beşir Fuad'ın hayatı ve intiharı çerçevesi üzerinden, Yakın Çağ içerisinde, Osmanlı Devleti'nde ve Cumhuriyet'in ilanından sonra hem yerli hem yabancı olan topluma mâl olmuş kişilerin intiharlarına giden süreçler kısaca işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of“suicide”has been examined in historical context. Psychology, Philosophy, Sociology, Theology, History, etc. In many other scientific fields, Suicidology, which is a space for study, study and study, has been decided to do this study based on the lack of historical studies on suicide Science. In most previous studies, the subject of suicide was discussed sociologically, psychologically, philosophically or statistically. Therefore, this study is aimed at showing a study of how the approach to the phenomenon of suicide in the 'historical' process is progressing. However, within the near Ages, within the context of the suicide of the Ottoman State intellectuals, Bashir Fuad, the lives of other intellectuals and people who have committed suicide have been briefly addressed. The reports of suicide in the Ottoman and Republican period newspapers and Ottoman-era archival documents were used to reflect the reflections of the 'suicide' phenomenon in the newspaper news and the documents written at the time to the readers. This study is written in three main sections. Section I.; The opinions, comments and definitions of the people who have been working in the fields of Philosophy, Medical-psychological, Sociological and Statistics were included. Section II.; The historical process of suicide has been given. The phenomenon of suicide, which was primarily addressed in primitive and ancient times, was processed from the Middle Ages to the present day through Europe.ix Section III.; Through the framework of Bashir Fuad's life and suicide, handling have been shortly processed in the Near Age, in the Ottoman State, and after the declaration of the Republic, to the suicides of persons who were both domestic and foreign.