Liselere Geçiş Sistemi (LGS) fen bilimleri sorularının Yenilenmiş Bloom Taksonomisine ve öğretmen görüşlerine göre analizi: 2019-2020 yılı örneği
Analysis of High School Tansition System (HSTS) science questions according to the Revised Bloom Taxonomy and teachers' views: 2019-2020 year example
  1. Tez No: 676796
  2. Yazar: ERKAN CAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BAKIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı, 2019 ve 2020 yıllarında Liselere Geçiş Sistemi (LGS) Fen Bilimleri Testi'nde yer alan soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisi (YBT)'ne ve öğretmen görüşlerine göre incelemektir. Böylece LGS Fen Bilimleri Testi sorularının öğretmen görüşleriyle YBT kapsamında incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma verileri, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış mülakat formu aracılığıyla toplanmıştır. Dokümanlara, Milli Eğitim Bakanlığı'nın elektronik sayfalarından ulaşılmıştır. Mülakat verileri, öğretmenler ile yapılan görüşmeler ile elde edilmiştir. Çalışma katılımcıları maksimum çeşitlilik örneklenmesi esas alınarak Van ilinde bulunan ortaokullarda görev yapan 10 Fen Bilimleri öğretmeni oluşturmaktadır. Öğretmenlerin seçilmesinde, okulların geçmiş yıllardaki LGS başarı puanları dikkate alınmıştır. LGS başarısı Türkiye ortalamasının altında ve üstünde kalan okullarda çalışan 5'er kişi olmak üzere toplam 10 Fen Bilimleri öğretmen ile görüşme yapılmıştır. Çalışma verilerinin çözümlenmesinde ise içerik ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Bu çalışma sonucunda LGS Fen Bilimleri Testi'ndeki soruların bilişsel süreç boyutunda homojen bir dağılım göstermediği daha çok alt bilişsel basamaklara yığıldığı tespit edilmiştir. Soruların bilgi boyutunda ise kavramsal ve işlemsel bilgi basamaklarında ağırlıkta olduğu görülmüştür. Fen Bilimleri öğretmenleri ile gerçekleştirilen mülakatlarda da bu sonuçlara benzer sonuçlar elde edilmiştir. Bu sonuçlar, LGS Fen Bilimleri soruların Yenilenmiş Bloom Taksonomisi'ne göre hazırlanmadığını ve Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı'nın genel amacına hizmet etmediğini ortaya koymaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara bağlı olarak, LGS Fen Bilimleri sorularının uygulanabilirliği hakkında geniş kapsamlı bir sonuca ulaşabilmek için çalışmanın farklı derslerde ve öğrenci görüşlerine de başvurularak yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the questions in the High School Transition System (HSTS) Science Test in 2019 and 2020 according to the Revised Bloom Taxonomy (RBT) and teacher views. Thus, it is aimed to examine the HSES Science Test questions within the scope of RBT with the opinions of teachers. Study data were collected through document review and semi-structured interview form, of those being qualitative research methods. The documents were accessed from the electronic pages of the Ministry of National Education. Interview data were obtained through interviews with teachers. Participants, based on maximum diversity sampling, constitute 10 science teachers working in secondary schools in Van. The HSTS achievement scores of schools in the past years were taken into account in the selection of teachers. Total of 10 Science teachers, 5 of whom work in schools whose HSTS success are either below or above the average of Turkey were interviewed. Content and descriptive analyses were used to analyse the study data. As a result of this study, it was determined that the questions in the HSTS Science Test did not show a homogeneous distribution in the cognitive process dimension, yet they rather piled up on sub-cognitive steps. In the knowledge dimension, it was seen that the questions were dominant in the conceptual and procedural knowledge levels. Similar results were obtained in the interviews conducted with the science teachers. These results reveal that the HSTS Science questions are not prepared according to the Revised Bloom Taxonomy and do not serve the general purpose of the Science Curriculum. Depending on the results obtained from the study and in order to reach a comprehensive conclusion about the applicability of HSTS Science questions; it is recommended that the study ought to perform in different courses and through referring to the students' opinions.