Bedensel engelli bireylerde sosyal dışlanma: Ataşehir örneği
Social exclusion in physical disabled individuals: The caseof Atasehir
- Tez No: 676811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLFİKAR ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Dünya genelinde ve ülkemizde engelli bireylerin sosyal hayatta karşılaştıkları sorunlar, sosyal dışlanma, çözüm önerileri ve engelli hakları spesifik olarak incelenmesi gereken konulardır. Bu çalışmanın amacı, bedensel engelli bireylerin sosyal hayatta karşılaştıkları sorunlar ve sosyal dışlanma sorunsalının ortaya çıkarılması, nedenlerinin belirlenmesi, önlemlerin geliştirilmesi ve engelli bireylerin toplumla bütünleşmesi üzerine öneriler sunmaya çalışmaktır. Bu öneriler sunulurken yaşadıkları sosyal dışlanma sorunsalı baz alınmıştır. Bu araştırmanın evreni Ataşehir'dir. İstanbul ili Ataşehir ilçesinde yaşayan 22 bedensel engelli bireyin hangi ölçüde sosyal dışlanmaya maruz kaldıklarını araştırmaktadır. Bu araştırmada yarı yapılandırılmış görüşme formu tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın nihai hedefi, bedensel engelli bireylerin sosyal dışlanma sorunsalına yönelik çözümler üretebilmek ve toplumsal farkındalık oluşturabilmektir. Yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen veriler betimsel analiz ile yorumlanmıştır. Engelli bireylerin yaşamlarını özgürce sürdürmelerinde mimari yapı ve çevrenin yetersiz kaldığı bu anlamda bireysel ihtiyaçlarını tek başlarına gidermede sorunlar yaşadıklarını, iş ve eğitim hayatlarında da engellerinden dolayı hayatlarının olumsuz etkilendiğini aynı zamanda gelir seviyelerinin de düşük olduğu saptanmıştır. Engelli bireylerin sosyal hayata özgürce katılmaları ve toplum tarafından değer atfedilmesi gerektiği sonuçlarına ulaşılmıştır. Bu araştırma, engelli bireylerin sosyal dışlanma konusuna gerçekçi ve genel bir bakış açısıyla değerlendiren nitel bir araştırmadır. Veri toplama aracı olarak geliştirilen görüşme formu ile elde edilen veriler betimsel yorumlayıcı analiz yöntemi ile yorumlanmıştır. Bu alanda yapılan yeni çalışmaların engelli bireylerin hak ve imkanlarının iyileştirilmesi adına çözüm önerileri sunarak ve farkındalık yaratarak literatüre katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Social life challenges, social exclusion, rights of the disabled people and solution proposals for these people are the foremost topics to be examined specifically in our country and across the world. The purpose of this work is to expose the challenges of the people with physical disabilities in social life and the social exclusion they face, to determine the reasons, to improve the solutions and to try to make proposals about the union of people with disabilities and the society. The social exclusion these people face in the society during their daily lives is used as base while presenting these suggestions. The population is Ataşehir. 22 people with physical disability, living in Ataşehir, Istanbul and how they face with the social exclusion are being analyzed in this research by using semi-structured interview form technique. The ultimate goal of this research is to provide solutions for the social exclusion problems of the disabled people and to create social awareness. The data received after these interviews is interpreted with descriptive analysis. While the architectural and environmental structures are insufficient for the disabled people to be able to lead a life freely, these people not only have difficulties in meet their needs individually; but also face challenges in their educations and professional careers. And at the same time, these people are determined to have low-income level. It is concluded that society should attribute value to disabled people in order to let them join into social life freely. This is a research which evaluates the social exclusion of the disabled people with a realistic and qualitative point of view. The data obtained with the interview form developed as a date collection tool were interpreted with the descriptive interpretative analysis method. The new works in this field are expected to contribute the literature by providing solutions to enhance the rights and opportunities of the disabled people and by creating awareness.