6769 Sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında markanın kullanılması zorunluluğu ve hukuki sonuçları
The obligation to use the trademark and its legal ramifications according to Industrial Property aw no 6769
- Tez No: 676810
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ NECİP ORTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fikri Mülkiyet Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bir teşebbüse ait mal veya hizmetlerin diğer teşebbüse ait mal veya hizmetlerden ayırt edilmesini sağlayan işaretlere marka adı verilmektedir. Markanın, Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamında hukuki bir korumaya sahip olabilmesi için tescil işleminin gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Yapılan tescille birlikte marka kanunen bir korumaya sahip olmaktadır. Marka tescil edilse bile markanın tescil işlemine uygun kullanılmaması halinde çeşitli problemler ortaya çıkabilecektir. Markanın kullanılması kanun koyucu tarafından bir yükümlülük olarak düzenlenmiştir. Kanunda bu türden bir düzenlemeye gidilmesinin temel sebebi, markanın gerçek kullanımını teşvik etmek, sicilde markaların boş yere bulunmalarının önüne geçmektir. Bu doğrultuda tescil edilmiş bir markanın, işlevine uygun bir şekilde marka sahibi tarafından kullanılması gerektiği söylenebilir. Marka hoşgörü süresi içerisinde uygun bir biçimde kullanılmazsa ve bu kullanmama durumunun haklı bir sebebi yoksa markanın iptali söz konusu olabilecektir. Ayrıca markanın kullanılmaması def'i olarak da ileri sürülebilmektedir. Markanın kullanılmamasının def'i olarak ileri sürülmesi, hükümsüzlük ve marka hakkına tecavüz davalarında gündeme gelebilecektir. Markanın kullanılması kanundan doğan önemli bir zorunluluk olarak dikkat çekmektedir. Bu çalışmada, uygulamada da sıklıkla karşılaşılabilen marka hakkının kullanılması zorunluluğu üzerinde durulmuş, marka hakkının kullanılmaması nedeniyle ortaya çıkabilecek sonuçlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The marks that enable the goods or services of an enterprise to be distinguished from the goods or services of the other enterprise are named as trademarks. Registration process should be completed in order for the trademark to have a legal protection under the Industrial Property Law. With the registration process, the trademark acquires a legal protection. Even if the trademark is registered, various problems may arise if the trademark is not used in accordance with the registration process. The use of trademark is regulated by the legislator as an obligation. The main reason for such an arrangement in the law is to encourage the real use of the trademark and to prevent the brands from being in vain in the registry. Accordingly, it can be said that a registered trademark should be used by the trademark owner in accordance with its function. If the trademark is not used properly within the tolerance period and this is not based on a justified reason, the trademark may be canceled. In addition, not using the trademark can be claimed as a plea. The allegation of not using the trademark as a plea reveals itself in the cases of invalidity and trademark infringement. The use of trademark is an important imperative arising from the law. In this study, the obligation to use the trademark right, which can be encountered frequently in practice, was emphasized, and the results that may arise due to not using the trademark right were discussed.