Bazı konfeksiyon mamüllerinde kaliteyi etkileyebilecek hata ve hasarlar üzerinde bir inceleme
A Research on faults and damages effecting quality some readywear products
  1. Tez No: 67682
  2. Yazar: NECLA ALTINDİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİR TEKİN ALTINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET BAZI KONFEKSİYON MAMULLERİNDE KALİTEYİ ETKİLEYEN HATA VE HASARLARIN ÜZERİNDE BİR İNCELEME Tekstil endüstrisinin çeşitli alanlarda olduğu gibi, özellikle konfeksiyon ürünlerinde tüketici bilincinin artarak ön plana çıktığı günümüzde firmaların daralan pazar ortamında rekabet edebilmesi için kalite anlayışını benimsemeleri ve kaliteli ürünlerin üretmelerinin zorunluluğu ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmada konfeksiyon işletmelerinde üretilen bazı konfeksiyon ürünle rinde kaliteyi etkileyen bazı hata ve hasarların üzerinde bir inceleme yapılmıştır. Araştırma sonucunda bazı konfeksiyon ürünlerinde en sık rastlanan hatalar tespit edilerek bunların“büyük”ve "küçük0 hata olarak tanımlanması yapılmıştır. Polo t-shirt modeli üzerinde yapılan hata analizi sonucunda en yüksek orandaki hatanın tespiti yapı I ip, bu problemin giderilmesi için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A RESEARCH ON FAULTS AND DAMAGES EFFECTING QUALITY IN SOME READYWEAR PRODUCTS As in different fields of Tekstile Industry, especially in readywear products in nowa days that the conscious of consumer is increasing, The companies have to consider their own the quality concept and provide the quality products so that they on make compretition in the markets which is being hard. In this study, it was researched on some faults and damages whith effected to the quality in some readywear products which are provided in an apparel company. Resulting in the researching, in some confection product, fixing the most important faults and defined and it is called that they are either“minor”or“major”faults. Making fix the most important and the biggest faults in analyse on polo t-shirt, it was proposed some solution to solve this problem.