Deri konfeksiyon sanayiinde küçük ve orta ölçekli işletmelerin sorunları ve çözüm önerileri (İzmir ili örneği)
  1. Tez No: 51003
  2. Yazar: BAHAR KUŞCU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NUREL ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Son yıllardaki ekonomik gelişmeler, küçük ve orta ölçekli işletmelerin, bir ülkenin ekonomisinde kalkınma sürecinin temel unsurunu oluşturduğunu ortaya koymuştur. Bu işletmeler esnek ve dinamik yapıları, istihdam yaratıcı güçleri sayesinde ülke ekonomisine bir çok katkıda bulunurlar. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin, gerek kendi yapılarından kaynaklanan, gerekse dış etkenler nedeniyle karşılaştıkları bir takım sorunlarının bulunması, bu işletmelerin ekonomik kalkınmada işlevlerini tam anlamıyla yerine getirebilmelerine engel olmaktadır. Söz konusu işletmelere, destek sağlamak ve danışmanlık yapmak amacıyla bazı kuruluşlar çalışmalarını sürdürmektedirler. Ne var ki; yapısal eksiklikler ve ekonomik istikrarsızlıklar nedeniyle bu kuruluşlar amaçlarına ulaşamamışlardır. Ülkemiz ekonomisinde son yıllarda ilerleme kaydeden, ihracat kalemlerinde önemli bir paya sahip bulunan deri konfeksiyon sanayiindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin de bir çok sorunu vardır. Bu çalışmada, İzmir İli örneği doğrultusunda, deri konfeksiyon sanayiinde çalışan işletmelerin sorunlarını saptamaya yönelik incelemeler yapılarak, bu sorunlara çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Economical growth in the countries is depended on small and medium sized enterprises. These enterprises have flexible and dynamic structure and also effected on employment. Small and medium sized enterprises have some problems. These problems are caused that these firms fall in the economical life. Although some organisations are supported and advised to these firms, the organisations haven't introduced to these firms so these problems of the small and medium sized enterprise are going on. These organisations haven't attained their aims because of economical recession and structural absence. Last years, export of the leather products is developed in our country. Small and medium sized enterprises in this industry have some problems like the others. In this thesis, the problems of the small and medium sized enterprises in the leather industry are searched in İzmir area. Some suggestions are given for these problems' solving.