Evaluation of the effect of toothpastes with different ingredients on the surface microhardness and surface properties of artificial incipient caries, in vitro
Farklı içerikteki diş macunlarının yapay başlangıç çürük lezyonlarının yüzey mikrosertliğine ve yüzey özelliklerine olan etkisinin in vitro koşullarda değerlendirilmesi
- Tez No: 676824
- Danışmanlar: PROF. DR. SENEM SELVİ KUVVETLİ, DR. ÖĞR. ÜYESİ KÜBRA TONGUÇ ALTIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı, farklı konsantrasyonlarda fluorid ve fluoride alternative remineralizasyon ajanları içeren diş macunlarının yapay başlangıç çürüklerinin yüzey mikrosertliğine ve yüzey özelliklerine olan etkisinin in vitro koşullarda karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesidir. Sığır kesici dişlerinden hazırlanan mine örnekleri 4 çalışma (N-HAP, BioC, 1450F, 1000F) ve bir kontrol olmak üzere 5 gruba ayrıldı (n=13). Başlangıç yüzey mikrosertliği (YMS) değerleri ölçülen örnekler, demineralizasyonu solüsyonunda 37 °C' de 72 saat boyunca bekletildi ve yapay başlangıç çürük lezyonları oluşturuldu. Demineralizasyon sonrasında (DS) ve 14 günlük pH döngüsü içerisinde çalışma gruplarındaki diş macunları ile tedavi sonrasında (TS) YMS değerleri ölçüldü. Başlangıç, DS ve TS'de örneklerin yüzey özellikleri Taramalı Elektron Mikroskop (SEM) ile değerlendirildi (n=3). Mine yüzeylerinde meydana gelen kristal fazları ise X Işını Kırınımı (XRD) yöntemi ile belirlendi (n=3). İstatistiksel analizler tek yönlü varyans analizi, Newman Keuls, Tukey, Kruskal Wallis, Dunn's testleri kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
In the present study, the aim was to evaluate and compare the effect of toothpaste with different fluoride concentrations and kinds of toothpaste with alternative remineralization agents on the surface microhardness and surface properties of artificial incipient caries, in vitro. Enamel samples from bovine incisors were divided into 5 groups as 4 study groups (N-HAP, BioC, 1450F, and 1000F) and 1 control group (n=13). Baseline surface microhardness (SMH) values were measured for all samples and they were kept in a demineralization solution at 37°C for 72 hours, after which the artificial incipient caries lesions were created. Post-demineralization (PD) SMH values and post-treatment (PT) SMH values with tubes of toothpaste in the study groups were measured following a 14-day pH cycle. Baseline, PD, and PT surface properties of the samples were evaluated using a Scanning Electron Microscope (SEM) (n=3). The crystal phases that occurred on the enamel surfaces were determined by X-Ray Diffraction (XRD) (n=3). Statistical analyses were done using one-way analysis of variance, Newman Keuls, Tukey, Kruskal Wallis, and Dunn's tests.