Organizasyonlarda yetenek yedeklemesi yoluyla insan kaynakları havuzu oluşturulması: İstanbul ili Sarıyer ilçesin de bulunan orta dereceli özel okullarda bir alan araştırması
  1. Tez No: 676853
  2. Yazar: BEHİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ AVCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bir yönetim felsefesi olarak (İKY) İnsan Kaynakları Yönetimi, insan faktörü üzerinde odaklanmıştır. İnsan kaynakları dışındaki bütün kaynaklar farklı yöntemlere baş vurularak sağlanabilse de bu kaynakları da kullanacak insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden en pahalı kaynak insan ve insan emeğidir. İşletmelerin sadece yaşamlarını sürdürebilmeleri için işlevlerini devam ettirmeleri adaptasyon modellerine uygun olarak yaklaşmaları, odaklanmaları, yeni işletme paradigmasına ters düşmektedir.Yeni işletme paradigması sistem düşüncesine dayandığı için sistemi oluşturan unsurların karşılıklı dinamik ilişkilerini,değişim düzenlerini görmek için bir çerçeve ve prensipler kümesi oluşturmaktadır. Bu çerçevedeki en önemli yeri insan ve yetenekleri oluşturmaktadır. Bu bağlamda, çalışanı güçlendirmenin önemi işletmelerin güçlenmesiyle aynı paralelde ve önemdedir. İşletmelerin başarı sağlamasında anahtar role sahip çalışanların işe alımı, eğitilmesi, geliştirilmesi ve yeteneklerinden uygun bir şekilde yararlanılması sürecini kapsayan yeteneklerin tespiti ,bugün insan kaynakları yönetiminde temel unsur haline gelmiştir. Yetenekli çalışanların işletmeye çekilmesi ve işletmede tutulmasının giderek zorlaştığı bir ortamda faaliyet gösteren işletmeler, yetenek geliştirme ve yedekleme stratejileri ile sahip oldukları yetenekli çalışanlardan işletme amaçları doğrultusunda etkin bir şekilde yararlanabilmek için araştırmalar yapmaktadır. İşletme içerisinde, çalışanların eğitimi için gerekli düzenlemeler yapılmakta ve kendilerini geliştirme olanakları tanınmaktadır. Bu da onların işletmeye bağlılıklarını artırarak, işletmede kalmalarını sağlamaktadır. Bu çalışmanın amacı,organizasyonlarda yetenek yedeklemesi yoluyla insan kaynakları havuzu oluşturulup oluşturulamayacağının belirlenmesidir. Bu çalışmada, işletmelerdeki çalışanları güçlendirme ve yeteneklerinin tespit edilerek geliştirilmesi, yeteneklerle ilgili bir kavramsallaştırma ve uygulama çalışmalarının geliştirilmesine yönelik bir bakış açısı oluşturmak ve bu yeteneklerle işletme performansı arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde; insan kaynakları yönetiminde yeni bir bakış açısı olarak ele alınan yetenek kavramı ve kapsamı tartışılacaktır. İkinci bölümde yetenek havuzlarının oluşturulmasında izlenecek yol ve yöntemler, yetenek yedeklemesi ile ilgili yapılan çalışmalar incelenecektir. Üçüncü bölümde ise, geliştirilen ölçeğin bir model üzerinden işlerliği sınanmak üzere İstanbul İli Sarıyer İlçesi'nde faaliyette bulunan altı orta dereceli özel okul da bir alan araştırması yürütülecektir.
Özet (Çeviri)
As a management philosophy ( HRM) Human Resource Management , focuses on the human factor. Although all sources other than human resources can be accomplished by resorting to different methods to use these resources, manpower is still needed. That's why the most expensive sources are human resources and human labor . That business enterprises simply focus on survival functions for continuing adaptation and the model according to the approaches , reverses new business paradigm. New business paradigm of systems thinking is based on the system elements that make up the mutual dynamic relationship , so there is a need to change layout to see a framework and principles set. The most important place in this context forms the capabilities of the human. In this context, the importance of employee empowerment and the importance of businesses are run in parallel with strengthening. Business enterprises have a key role in ensuring the success of employee recruitment , training , development and exploitation of the capabilities of the process, including the ability to appropriately identify the basic elements of human resource management. In this enviroment, talented employees are being pulled and business retention is becoming increasingly difficult for operating enterprises in terms of talent development and success strategies, so they have to back up talents for the purpose of effectively benefitting. Business courses are to organise employee training and provide development opportunities by doing necessary arrangements. This provides commitment to their businesses and increases their offers to stay in business . The purpose of this study is to determine whether to render the pool of human resources in organizations through backup ability. In this study, it is aimed that empowerment of workers and the ability to identify and development capabilities regarding conceptualization and implementation activities for the development of perspective to create the relationship between these skills and operating performance. In the first part of the study , as a new perspective; human resources management concept and scope of capabilities will be discussed. In the second part studies will be examinded as to ways and methods to be followed in the creation of talent pool and talents backup studies. In the third section , the scale developed as a model to test the functioning of the area of operating research will be carried out in Sariyer district of Istanbul Province, six middle-grade private schools.