Van Erciş ilçesinde ruminantlarda görülen ayak hastalıklarının insidansı
Observation on the incidence of cattle foot diseases in Erciş district of Van province
- Tez No: 676863
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZMİ ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ayak hastalıkları ve deforme olmuş tırnaklar sığır yetiştiriciliği ve ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Bu çalışma Erciş ilçesi merkez ve bağlı köylerinde sığırlarda gözlenen ayak hastalıklarının insidansını belirlemek amacıyla yapıldı. Çalışmanın materyalini 1560 adet sığır oluşturdu. Bu hayvanlarda tırnak deformasyonu, deformasyonla birlikte ayak hastalığı ve yalnız ayak hastalığı olarak 215 olgu saptandı (%13,78). Bu çalışmada saptanan lezyonların %45.58' i Holştayn, %21,39' u Simental, %16,74' ü Montofon, %6,04' ü yerli, %10,23' ü melez ırklarda gözlendi. En sık gözlenen ayak hastalığı sırasıyla interdigital flegmon (%14,78), interdigital hiperplasi ile rusterholz ülseri (%10,49) en az rastlanan ayak lezyonu ise sırasıyla tırnak çatlağı (%4,76) ve ökçe apsesi (% 3,80) olmuştur. Bu çalışmada 30 (%27,27) sivri tırnak, 39 (%35,45) çift taban tırnak, 16 (%14.54) gaga tırnak ve 25 (%22,72) küt tırnak saptandı. Ayak lezyonlarının %63,81'inin tırnak deformasyonlarıyla birlikte oluştuğu tespit edildi. Sonuç olarak, Erciş ilçesi merkez ve bağlı köylerinde gözlenen sığır ayak hastalıklarının Eylül-Aralık 2020 insidansı %13,78 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Foot diseases and deformed hoof have an important place in cattle husbandary and its economy. This study was performed to determine the incidence of foot and hoof diseases, seen in Van Ercis county town and its surrounding regions. The material of the study consisted of 1560 cattle. In these animals, 215 cases (13.78%) were determined as hoof deformation, foot disease with deformation and foot disease alone. Of the lesions detected in this study, 45.58% were Holstein, 21.39% Simental, 16.74% Montofon, 6.04% localbreed of east Anatolia and 10.23% cross breeds. The most common foot diseases were interdigital phlegmon (14.78%), interdigital hyperplasia and rusterholz ulcer (10.49%), and the least common foot lesion was hoof crack (4.76%) and heel abscess (3.80%), respectively. In this study, 30 (27.27%) pointed hoof, 39 (35.45%) double base hoof, 16 (14.54%) cracked hoof and 25 (22.72%) chump hoof were detected. It was found that 63.81% of the foot lesions occurred with hoof deformations. As a result, the incidence of cattle foot diseases observed in the center and connected villages of Erciş district was determined as 13.78% in September-December 2020.