Kas - iskelet sisteminin benign ve malign tümörlerinin ayrımına difüzyon MRG - ADC (görünür difüzyon katsayısı) değerinin katkısı
Contribution of diffusion MRI - ADC (apparent diffusion coefficient) value to the differentiation of benign and malign tumors of the musculoskeletal system
  1. Tez No: 676872
  2. Yazar: ORHAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Kas – iskelet sistemi tümörlerinin karakterizasyonunda difüzyon ağırlıklı görüntülemede ADC değerinin ayırıcı tanıya katkısının araştırılması. Materyal ve Metod: Kas – iskelet sistemi tümörü olan hastalara 2 adet 1,5 Tesla ve 1 adet 3,0 Tesla MRG cihazında sırasıyla b:0,600; b:0,800 ve b:50,400,1000 değerlerinde difüzyon duyarlı gradiyentler uygulanarak difüzyon ağırlıklı görüntüler elde edildi ve bu görüntüler üzerinden MR cihazı tarafından otomatik olarak ADC haritaları hesaplandı. Çalışmaya yaşları 18-90 arasında (ortalaması yaklaşık 47) değişen, 61'i kadın 71'i erkek toplamda 132 hasta dahil edildi. Bulgular: 32'si kemik, 27'si yumuşak doku tümörü olmak üzere toplamda 59 benign tümör ve 43'ü kemik, 30'u yumuşak doku tümörü olmak üzere toplamda 73 malign tümör vardı. Min ADC değerlerinin ortalaması benign tümörlerde 1377,2 (x10-6 mm2/sn), malign tümörlerde 796,7 (x10-6 mm2/sn); max ADC değerlerinin ortalaması benign tümörlerde 2164,9 (x10-6 mm2/sn), malign tümörlerde 1835,3 (x10-6 mm2/sn) olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Investigation of the contribution of ADC value to differential diagnosis in diffusion-weighted imaging for characterization of musculoskeletal tumors. Materials and Methods: Diffusion-sensitive gradients were applied to patients with musculoskeletal tumors at 1.5 and 3,0 Tesla MRI devices, respectively, with b:0,600 b:0,800 and b:50,400,100 values, and ADC maps were calculated automatically by the MR devices. A total of 132 patients, 61 female and 71 male, ranging in age 18-90 (mean 46.9), were included in the study. Results: There were a total of 59 benign tumors, 32 of them were bone and 27 were soft tissue tumors, and there were a total of 73 benign tumors, 43 of them were bone and 30 were soft tissue tumors. The average of the min ADC values was 1377.2 (x10-6 mm2 / sec) in benign tumors and 796.7 (x10-6 mm2 / sec) in malignant tumors; the average of max ADC values was 2164.9 (x10-6 mm2 / sec) in benign tumors and 1835.3 (x10-6 mm2 / sec) in malignant tumors.