Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin aile aidiyet düzeyinin bağlanma stilleri ve benlik saygısı bağlamında incelenmesi
- Tez No: 676874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin aile aidiyet düzeyi, bağlanma stilleri ve benlik saygısı değişkenlerinin ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin aile aidiyet düzeyini, güvenli, kaygılı-kararsız ve kaçınan bağlanma stili ve benlik saygısı düzeylerini ortaya koymaya yönelik ilişkisel tarama modelinde tasarlanmıştır. Araştırma grubunu 18-25 yaş aralığında yer alan 316 kadın, 124 erkek olmak üzere 440 kişi oluşturmaktadır. Araştırma verilerin toplanmasında Kişisel Bilgi Formu, Aile Aidiyet Ölçeği, Üç Boyutlu Bağlanma Stilleri Ölçeği ve Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Bu araştırmada Pearson Korelasyon Çarpımı Korelasyon Tekniği, Bağımsız Gruplar T testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Çoklu Regresyon Analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin aile aidiyet düzeyi ile güvenli bağlanma stili ve benlik saygısı düzeyi arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Kaygılı-kararsız ve kaçınan bağlanma stili ile aile aidiyet düzeyi arasında negatif yönlü ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin aile aidiyet düzeyi onların cinsiyetlerine, sosyoekonomik durumlarına ve ailesi ile birlikte yaşayıp yaşamama durumuna göre farklılık göstermez iken bireylerin ikamet ettikleri bölgeye, kardeş sayılarına göre farklılık göstermektedir. Beliren yetişkinlik dönemindeki bireylerin benlik saygısı düzeyi onların cinsiyetlerine, ikamet ettikleri bölgeye, ailesi ile birlikte yaşayıp yaşamama durumuna ve sosyoekonomik düzeylerine göre farklılık göstermez iken yalnızca kardeş sayılarına göre farklılık göstermektedir. Bireylerin aile aidiyet düzeyi ve benlik saygısı düzeyi ile yaşları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Bireylerin bağlanma stilleri sahip oldukları cinsiyete ve aile ile birlikte yaşayıp yaşamama durumuna göre farklılaşmamaktadır. Katılımcıların sahip oldukları kardeş sayısı, ikamet ettikleri yer ve sosyoekonomik düzeylerine göre güvenli, kaygılı-kararsız ve kaçınan bağlanma düzeyleri farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship of the family belonging level, attachment styles and self-esteem variables of the individuals in adulthood. The study is a descriptive research designed in the relational screening model to reveal the level of family belonging of individuals in adulthood, the level of attachment that is safe, anxious-unstable and avoiding, and levels of self-esteem. The research group consisted of 440 people between the ages of 18 and 25, including 316 women, 124 men. Personal Information Form, Family Belonging Scale, 3D Attachment Styles Scale and Rosenberg Self-Esteem Scale were used to collect research data. In this research used Pearson Correlation Multiplication Correlation Technique, Independent Groups T test, One-Way Variance Analysis and Multiple Regression Analyses. As a result of the research, a positively significant relationship was found between the level of family belonging of the individuals in adulthood and the level of safe attachment and self-esteem. A negative and meaningful relationship was found between anxious-unstable and avoiding attachment levels and family belonging level. While the level of family belonging of individuals in the emerging adulthood does not vary according to their gender, socioeconomic status and whether they live with their family, it varies according to the region in which the individuals reside and the number of siblings. The level of self-esteem of individuals in the emerging adulthood does not differ according to their gender, region of residence, status of whether they live with their family and socioeconomic levels, but only varies according to the number of siblings. A positively significant relationship was found between the level of family belonging and self-esteem of the individuals and their age. The bonding styles of individuals do not differ only according to the gender they have and whether they live with the family. The number of siblings the participants had, their place of residence and socioeconomic levels differed in their safe, anxious-unstable and avoiding attachment levels.