Uzun dönem fonksiyonda olan dental implantların peri-implant sağlık durumlarının klinik olarak değerlendirilmesi
Clinical evaluation of peri-implant health status of long term dental implants
- Tez No: 676875
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Günümüzde çeşitli nedenler yüzünden oluşan diş kayıplarının tedavisi için dental implantların uygulanması önemli bir seçenek haline gelmiştir. İmplant uygulamalarının yaygınlaşması ile çeşitli komplikasyonları beraberinde getirmeye başlamış ve bu süreç en sonunda implant kaybı ile sonuçlanabilmektedir. Her hasta için anatomik koşullar, implant tasarımı, implant çevresinde kalan kemik miktarı ve kemik kalitesi gibi durumlar değerlendirilerek uygun tedavi planı oluşturulması önemlidir. Bu tez çalışmasında Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesine rutin kontrole gelmiş hastaların arasından uzun dönem fonksiyonda bulunan implantların klinik olarak incelenmesi peri-implantitis oluşumuna hangi parametrelerin sebep olabileceği konusunun aydınlatılması amacı ile planlanmıştır. Her hastadan onam alındıktan sonra tüm ağız klinik indeksleri; plak indeksi,sondlamada kanama,cep derinliği,keratinize dişeti kalınlığı ve genişliği,forniks derinliği ve sistemik anamnezler alınmıştır. İncelenen 252 implant sonrası daha çok peri-implant mukozitis grubunun sayıca fazla olduğu görülmüş ve incelemeye alınan kriterlerin sonucunda en az 1mm keratinize dişe eti genişliğinin, en az 2mm keratinize dişeti kalınlığının ve 5mm forniks derinliğinin implant çevresinde bulunması peri-implant sağlık açısından önemli bulunmuştur. Ancak peri-implant sağlığı etkileyen faktörler açısından, halen net bir doğruya ulaşılamadığı için daha geniş kapsamlı araştırmaların konuya daha da açıklık getireceğine inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
Today, the application of dental implants has become an important option for the treatment of tooth loss due to various reasons. With the widespread use of implant applications, it has begun to bring various complications, and this process can eventually result in implant loss. For each patient, it is important to create an appropriate treatment plan by evaluating anatomical conditions, implant design, the amount of bone around the implant and bone quality. In this thesis study, it was planned to examine the long-term functional implants clinically among the patients who came to Gazi University Faculty of Dentistry for routine control in order to elucidate the parameters that may cause the formation of peri-implantitis. After obtaining consent from each patient, all oral clinical indexes; Plaque index, bleeding on probing, pocket depth, keratinized gingival thickness and width, fornix depth and systemic anamnesis were taken. After 252 implants examined, more peri-implant mucositis groups were observed and as a result of the examination criteria, at least 1mm of keratinized gingiva width, the presence of at least 2mm keratinized gingival thickness and 5mm fornix depth around the implant has been found to be important for peri-implant health. However, we believe that more comprehensive studies will further clarify the issue as a clear truth has not been reached in terms of factors affecting peri-implant health.