Yumuşak astar materyallerine çay ağacı yağı ilave edilmesinin candida albicans inhibisyonuna ve materyalin akrilik kaide ile bağlantısına etkisi
Effect of tea tree oil addition to soft lining materials on candida albicans inhibition and bond strength of materials to acrylic denture base
- Tez No: 676880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Candida albicans (C. albicans)'ın, yumuşak astara kolonizasyonu; protez stomatitinin gelişmesindeki en önemli faktördür. Bu çalışmanın amacı; yumuşak astar materyallerine çay ağacı yağı karıştırılmasının, C. albicans'a ve materyalin akrilik kaide ile bağlantısına olan etkisini araştırmaktır. Mikrobiyolojik test örneklerini hazırlamak için dört farklı yumuşak astar materyaline (Tokuyama, Gc, Visco-gel, Molloplast B), farklı oranlarda (%0, %2, %5, %8) çay ağacı karıştırıldı. Örnekler, ultraviyole ile steril edildi ve 24 saat yapay tükürükte bekletildi ardından C. albicans içeren Sabaroud broth besiyerine aktarıldı. İnkübasyonun 24. ve 48. saatlerinde spektrofotometreyle C. albicans'ın yoğunluğu ölçüldü. Yapılan seri seyreltmenin ardından, seyreltik çözelti Sabaruod dextrose agar bulunan petriye yayıldı ve 48 saat sonra koloni sayımı yapıldı. Çekme bağlantı dayanımı testi için ısı ile polimerize akrilikle ASTM D638 standartlarında örnekler hazırlandı. Örneklerden 3mm'lik parça çıkarılarak boşluğa farklı oranlarda çay ağacı yağı karıştırılmış dört farklı yumuşak astar materyali yerleştirildi. Örneklere 5 mm/dk hızla çekme testi uygulandı. Örneklerin kopma başarısızlık tipleri sınıflandırıldı (adeziv, koheziv, mixt) ve kopma yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla incelendi. İstatistiksel analiz için Windows SPSS 17.0 kullanıldı. Verilerin normallik dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesi için iki yönlü ANOVA, Bonferroni düzeltmesi ve eşleştirilmiş örneklem t-testleri yapıldı. Tüm analizlerde p0,05). Tokuyama ve Gc yumuşak astar materyallerinde C. albicans'ın en düşük yoğunluk ve koloni sayısı değerleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Colonization of C. albicans to soft lining; it is the primary factor in the development of prosthetic stomatitis. Aim of this study is to investigate the effect of tea tree oil mixed with soft liner materials on C. albicans and bond strength of soft liners to an acrylic resin denture base. Different proportions of tea tree oil (0%, 2%, 5%, 8%), was addition to four different soft lining materials (Tokuyama, Gc, Visco-gel, Molloplast B) to prepare microbiological test samples. Samples were sterilized with ultraviolet and stored in artificial saliva for 24 hours then transferred to Sabaroud broth medium containing C. albicans. At the 24th and 48th hours of the incubation, the density of C. albicans was measured with a spectrophotometer. The dilute solution, was spread over the petri dish containing Sabaruod dextrose agar after serial dilution. The colony count was made 48 hours later. For the tensile bond strength test, samples were prepared with heat polymerized acrylic in ASTM D638 standards. A 3 milimeter piece was removed from the samples, four different soft lining materials mixed with tea tree oil in different proportions, were placed in space. Tensile test was applied to the samples at a speed of 5 mm/min. Failure types were classified (adhesive, cohesive, mixed), rupture surfaces were examined with the aid of SEM. SPSS 17.0 Windows was used for statistical analysis. The compliance of the data to the distribution of normality was evaluated using the Shapiro Wilk test. Two-way ANOVA, Bonferroni correction, paired sample t-test were performed to evaluate data. p0,05). The lowest density and colony number values of C. albicans were observed in the Tokuyama and Gc soft lining materials.