Kron yüksekliğinin dental implantların farklı sayı ve pozisyonda yerleştirilmesiyle kemik, implant ve üst yapıda oluşacak stresler üzerine etkisinin sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle incelenmesi
FEM analysis of stresses on implant, surrounding bone and superstructure with different implant number and position for implant supported fixed prothesis in different crown heights
- Tez No: 676884
- Danışmanlar: PROF. DR. SUBUTAY HAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
İmplant destekli sabit protezler, kısmi dişsiz hastalar için öngörülebilir, güvenilir ve biyouyumlu restorasyon prosedürü haline gelmiştir. Bununla birlikte kron yüksekliği, en uygun tedavi sonucunun elde edilmesinde kritik bir faktördür. Biyomekanik kuvvetlerdeki bir artış, kron yüksekliğindeki artışla doğrudan ilişkili olduğu için tedavi planı dikkatli bir şekilde değerlendirilmelidir. Çalışmamızın amacı; kron yüksekliğinin dental implantların farklı sayı ve pozisyonda yerleştirilmesiyle, fonksiyonel kuvvetler altında kemik, implant ve üst yapı üzerine etkisinin incelenmesi ve karşılaştırılmasıdır. Çalışmamızda posterior mandibular bölgede aynı çap ve uzunlukta (4.1 mm×10 mm) dental implantlarla desteklenen üç planlama modeli oluşturuldu. Bu modellerde iki farklı kron yüksekliğine sahip üç üyeli sabit protezlere uygulanan vertikal ve oblik kuvvetler sonlu eleman stres analizi ile değerlendirildi. Kortikal ve trabeküler kemik için asal stres değerleri, implant ve tüm yapılar için Von Mises stres değerleri karşılaştırıldı. Kron yüksekliğindeki artış, vertikal kuvvetler altında modellerdeki stres değerlerinde önemli bir etki göstermezken, oblik kuvvetler altında tüm modellerdeki stres değerlerini artırdı. Modellerdeki en yüksek stres değerleri 14 mm kron yüksekliğine sahip implant destekli sabit protezlere oblik kuvvetler uygulandığında meydana geldi. Kortikal kemik rezorbsiyonunu önlemek için, özellikle kron yüksekliğinin arttığı durumlarda kaybedilen her diş için bir implant gerektiği sonucuna varıldı. Kaybedilen her diş için bir implant yerleşiminin mümkün olmadığı ve anatomik yapıların implant yerleşimine engel olduğu durumlarda iki implantın 30 derece açıyla yerleştirilmesi, iki implantın dik yerleştirilmesine göre daha uygun bulundu.
Özet (Çeviri)
İmplant-supported fixed partial prosthesis have become a predictable, reliable and biocompatible restoration procedure for partial edentulous patients. However, crown height is a critical factor against achieving the optimal treatment result. Because an increase in biomechanical forces in directly relationship to the increase in crown height, the treatment plan should be carefully considered. The aim of our study to investigate and compare the effect of crown height on the surrounding bone, implant and superstructure under functional forces by placing dental implants in different numbers and positions. In our study, three planning models supported by dental implants of the same diameter and length (4.1 mm×10 mm) were simulated in posterior mandibula. In these models, the vertical and oblique forces applied to three-unit fixed dental prostheses with two different crown heights were evaluated by finite element stress analysis. The principal stress values for cortical and trabecular bones, the Von Mises stress values for all structures and implant were compared. While the increase in crown height did not show a significant impact in the stress values in the models under vertical forces, it increased the stress values in all models under oblique forces. The highest stress values in the models occurred when oblique forces were applied to implant-supported fixed dental prostheses with a crown height of 14 mm. It was concluded that to prevent cortical bone resorption especially in cases of increase of crown height should be one implant for each lost tooth. In cases where one implant for each lost tooth is not possible and anatomical structure prevent from to place the implants in an optimal position, placing two implants at an angle of 30 degrees was found more appropriate than placing two implants straight.