Depresif bozukluk tanısı olan ergenlerde intihar davranışı ve ilişkili faktörler
Suicidal behavior and associated factors in adolescents with depressive disorder
- Tez No: 676885
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERMİN YALIN SAPMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Amaç: Bu çalışmada intihar davranışı olan depresif bozukluk tanılı ergenler, intihar davranışı olmayan depresif bozukluk tanılı ergenler ve sağlıklı kontrollerin karşılaştırılarak; intihar davranışının klinik özellikler, depresyon şiddeti, çocukluk örselenme yaşantıları, duygu düzenleme güçlükleri, dürtüsellik, problem çözme becerisi, benlik saygısı, algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlandı. Yöntem: Çalışma, Kasım 2020-Mart 2021 tarihleri arasında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Polikliniği'nde yapılmıştır. Yapılan görüşme sonucu depresif bozukluk tanısı konan ve son 1 ay içinde intihar davranışı olan 12-18 yaş aralığındaki 39 ergen ilk olgu grubunu, depresif bozukluk tanısı konan ve yaşam boyu intihar davranışı olmayan 12-18 yaş aralığındaki 40 ergen ikinci olgu grubunu, bu ergenlerle yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 39 sağlıklı gönüllü ergen sağlıklı kontrol grubunu oluşturmuştur. Tüm katılımcılara ÇDGŞG- ŞY-DSM-5 (Okul Çağı Çocukları için Duygulanım Bozuklukları ve Şizofreni Görüşme Çizelgesi Şimdi ve Yaşam Boyu Versiyonu-DSM-5) uygulanmış, katılımcıların sosyodemografik ve klinik özellikleri; araştırmacı tarafından hazırlanan formla değerlendirilerek kaydedilmiştir. Katılımcılara DSM-5 düzey 2 depresyon ölçeği çocuk formu, intihar olasılığı ölçeği, çocukluk örselenme yaşantıları ölçeği, duygu düzenlemede güçlükler ölçeği-kısa form, Barratt impulsivite ölçeği, problem çözme envanteri, Rosenberg benlik saygısı ölçeği, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, çocuk ve genç psikolojik sağlamlık ölçeği verilerek doldurmaları istenmiştir. Bulgular: Sosyodemografik ve klinik özellikleri açısından; intihar davranışı olan depresyon grubunun okul başarısı ve arkadaş ilişkilerini en düşük oranda iyi olarak değerlendiği, sağlıklı kontrol grubunun en yüksek oranda iyi olarak değerlendirdiği, olgu gruplarının kendilerinde ve ailelerinde daha çok psikiyatrik hastalık öyküsü olduğu saptanmıştır. İntihar davranışı olan depresyon grubunun daha yüksek oranda sigara ve alkol kullandığı, daha çok KZVD bulunduğu, melankolik özellikli depresyon belirleyicisi ve yıkıcı davranış bozuklukları komorbiditesinin daha yüksek oranda görüldüğü belirlenmiştir. İntihar davranışı olmayan depresyon grubunda sağlıklı kontrollere oranla daha yüksek oranda bedensel hastalık görülmüş, ebeveynlerinin daha yüksek oranda ayrı olduğu saptanmıştır. Gruplar arasında intihar davranışı olan depresyon grubunun en yüksek depresyon şiddeti, intihar olasılığı, çocukluk örselenme yaşantıları, duygu düzenleme güçlükleri, dürtüsellik düzeyine sahip olduğu görülürken, bu grupta problem çözme becerileri, benlik saygısı, algılanan sosyal destek ve psikolojik sağlamlık en düşük olarak saptanmıştır. İntihar davranışı olan depresyon grubunda yer alan intihar girişimi olan ergenlerde, intihar düşüncesi olup girişimi olmayanlara oranla daha yüksek yıkıcı davranış bozukluğu komorbiditesi, daha düşük baba eğitim düzeyi, daha fazla duygu düzenleme güçlüğü ve daha yüksek motor ve toplam dürtüsellik düzeyleri bulunmuştur. Tüm örneklemde ve olgu gruplarında yapılan değerlendirmede; düzey 2 depresyon ölçeği, çocukluk örselenme yaşantıları ölçeği, duygu düzenlemede güçlükler ölçeği-kısa form, Barratt impulsivite ölçeği, problem çözme envanteri, Rosenberg benlik saygısı ölçeği, çok boyutlu algılanan sosyal destek ölçeği, çocuk ve genç psikolojik sağlamlık ölçeği olmak üzere çalışmamızda kullanılan tüm ölçeklerin, intihar olasılığı ölçeği ile korele olduğu saptanmıştır. Sonuç : İntihar davranışı olan depresyonu grubu, intihar davranışı olmayan depresyon grubu ve sağlıklı kontrol grubunun depresyon şiddeti, intihar olasılığı, çocukluk örselenme yaşantıları, duygu düzenleme güçlükleri, dürtüsellik, problem çözme becerisi, benlik saygısı, algılanan sosyal destek ve psikolojik dayanıklılık düzeylerinin anlamlı olarak farklı olduğu saptanmıştır. Depresyon şiddeti, çocukluk örselenme yaşantılarına maruziyet, duygu düzenleme güçlükleri, dürtüsellik, yetersiz problem çözme becerileri, benlik saygısı düşüklüğü, algılanan sosyal destek eksikliği ve psikolojik sağlamlığın yeterli olmamasının, intihar olasılığını arttırabileceği düşünülmüştür. İntihar olasılığının tespit edilebilmesi ve intiharın önlenebilmesi için ergen yaş grubunda bu değişkenlerle ilgili yeni çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the relationship of suicidal behavior with the severity of depression, suicide probability, childhood traumatic experiences, emotional regulation difficulties, impulsivity, problem-solving skills, self-esteem, perceived social support and psychological resilience by comparing adolescent patients with a diagnosis of depressive disorder who had suicidal behavior with those with a diagnosis of depressive disorder without suicidal behavior and healthy controls. Method: The study was conducted at Manisa Celal Bayar University Faculty of Medicine Child and Adolescent Psychiatry Outpatient Clinic between November 2020 and March 2021. As a result of the interview, 39 adolescents aged 12-18 years who were diagnosed with depressive disorder and had suicidal behavior within the last month constituted the first case group, 40 adolescents aged 12-18 years who were diagnosed with depressive disorder and had no lifelong suicidal behavior constituted the second case group, and 39 healthy volunteer adolescents matched with these adolescents for age and sex constituted the healthy control group. All participants were administered K-SADS-PL-DSM-5 (Schedule for Affective Disorders and Schizophrenia for School-Age Children, Now and Lifetime Version-DSM-5), sociodemographic and clinical characteristics of the participants were recorded by evaluating the form prepared by researcher. Participants were asked to fill following items: DSM-5 level 2 depression scale child form, suicide probability scale, childhood traumatic experiences scale, difficulties in emotion regulation scale-short form, Barratt impulsivity scale, problem solving inventory, Rosenberg self-esteem scale, multidimensional perceived social support scale, child and adolescent psychological resilience scale. Results: In terms of sociodemographic and clinical features; it was determined that the depression group with suicidal behavior was evaluated as good at the lowest rate in terms of school success and friend relations, the healthy control group evaluated it as good at the highest rate, and the case groups had more history of psychiatric illness in themselves and in their families. It was determined that the depression group with suicidal behavior consumed more cigarettes and alcohol, had more self harming behaviour, had a higher rate of melancholic depression and disruptive behavioral disorders comorbidity. It was found that the depression group without suicidal behavior had a higher rate of physical illness and a higher rate of parental separation compared to healthy controls. While the depression group with suicidal behavior had the highest level of depression severity, suicide probability, childhood traumatic experiences, emotion regulation difficulties, and impulsivity; problem-solving skills, self-esteem, perceived social support and psychological resilience were lowest in this group. Suicidal attempt adolescents in depression group with suicidal behavior had higher comorbidity of disruptive behavior disorder, lower paternal education level, more difficulty in emotion regulation, and higher motor and total impulsivity levels compared to those who have suicidal ideation but did not attempt suicide. The evaluation of whole sample and case groups revealed that level 2 depression scale, childhood traumatic experiences scale, difficulties in emotion regulation scale-short form, Barratt impulsivity scale, problem solving inventory, Rosenberg self-esteem scale, multidimensional perceived social support scale, child and youth resilience scale were all correlated with suicide probability scale. Conclusions: It was determined that depression severity, suicide probability, childhood traumatic experiences, emotion regulation difficulties, impulsivity, problem solving skills, self-esteem, perceived social support and psychological resilience levels of depression group with suicidal behavior, depression group without suicidal behavior and healthy control group were significantly different. It was thought that the severity of depression, exposure to childhood traumatic experiences, emotional regulation difficulties, impulsivity, inadequate problem-solving skills, low self-esteem, lack of perceived social support and insufficient psychological resilience may increase the likelihood of suicide. There is a need for new studies on these variables at adolescent age group in order to determine the possibility of suicide and to prevent it.