Dağıtım şebekesinde ölçüme dayalı tasarım kriterlerinin belirlenmesi
Determination of measurement based design criteria in the distribution network
  1. Tez No: 676904
  2. Yazar: ETHEM KONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Elektrik dağıtım şebekesinin tasarımında özellikle alçak gerilim şebekesinde geçmişten bugüne tecrübeye dayalı tespit edilen katsayılar ile şebekeden çekilecek güç tespit edilmeye çalışılmış ve bu güç değeri baz alınarak dağıtım şebekeleri boyutlandırılmıştır. Bu durumun atıl kapasite, fazladan yatırım maliyeti ve şebekede elektrik enerjisi kaybı gibi sonuçları olmaktadır. Bu tez çalışmasında yukarıda bahsedilen sorunların önüne geçebilmek için yapı bağlantı noktalarından ve dağıtım transformatörlerinin çıkışındaki alçak gerilim panolarından, kalite kayıt edici ve genel ölçüm sayaçları ile ölçümler alınmıştır. Bu veriler analiz edilerek tasarımda mesken ve ticarethane grupları için kullanılacak abone başına demanda katkı değerleri tespit edilmiştir. Yapı bağlantı noktalarından yapılan ölçümler mevcut yönteme göre hesap edilen güç değerleri ile karşılaştırılmış arada dört katı bulan bir fark olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Seçilen örneklerden elde edilen sonuçlar beş bin dağıtım trafosu verisi ile mukayese edilmiştir. Bu çalışma kapsamında elde edilen verilerin birer tasarım parametresi olarak kullanılması halinde gerek dağıtım şirketleri gerekse üçüncü kişiler tarafından yapılacak olan yatırımların kapasitelerinin gerçekleşen ve gerekli olan değerlere çok daha yakın olacağı ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the design of the electricity distribution network, mostly in the low voltage network, absorbated power has ben determined by the coefficients based on experience and subsequend inventories have been defined up to now. This causes idle capacity, extra investment cost and loss of electrical energy in the network. In this thesis, several measurements have been taken from building connection points and low voltage panels where connected to the output of distribution transformers by quality recorders and general measurement meters in order to avoid problems mentioned above. In the design, collected measurement data has been analyzed and the contribution values per subscriber to be used for residential and commercial groups has been calculated. The measurements taken from the building connection points have been compared with the power values calculated according to the traditional method and study shows that four times difference between the measurements and previously defined power values. The results obtained from the selected samples are verified with the data of five thousand distribution transformers. It has been proven that in case of usage of the data obtained within the scope of this study as a design parameter, the capacities of the investments by distribution companies and third parties will be effectively determined in required values.