Sanayi tesislerinin iç elektrik dağıtım şebekesinin ark parlaması potansiyeli, risk değerlendirme ve risk azaltmasına yönelik yönerge temeli oluşturma
Basis for guidance toward arc flash potential, risk assessment and effect reduction in industrial facilities
  1. Tez No: 965700
  2. Yazar: ABDULHAMİD KAYAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK BAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Günümüzde hızlı büyüme ihtiyacı kontrolsüz eylemlerin sayısını arttırarak birçok alanda saklı risklerin oluşumuna neden olmaktadır. Elektrik şebekesi hangi çapta olursa olsun büyütüldüğünde ve iletilen güç arttığında, arıza olasılıkları ve büyüklükleri artabileceğinden insan hayatındaki tehlikeler de artış olabilmektedir. Elektrik arızaların en tehlikeli olanı ark parlamaları ve patlamalarıdır. Birbirinden farklı potansiyeldeki elektrotlar arasında ya da elektrot ile toprak arasında yalıtkan bir ortamda iletim kanalı oluşumuna ark denmektedir. Ark parlaması metalleri eritebilecek ve buharlaştırabilecek ısı üretebilir olup insan hayatını sonlandırabilir bir arıza türüdür. Ark parlaması veya patlaması sırasında yoğun ısı ve ışık formunda büyük miktarda kontrol edilemeyen enerji ortama yayılmaktadır. Ark patlaması, anahtarlama tesislerinde bulunan ekipmanlara zarar vermekte, elektrik kesintilerine yol açmakta ve ekonomik kayıplara sebep olmaktadır. Ayrıca personeller için ciddi yanık tehlikesi, ölüme kadar giden sonuçlar ve diğer birçok güvenlik tehlikesi oluşturmaktadır. Ark, iletken üzerinde toz birikimi, korozyon, nem ve hayvanların kasıtsız teması nedeniyle kendiliğinden olabileceği gibi hatalı ekipman montajı, bakım çalışmalarında yapılan ihmaller nedeniyle de meydana gelebilmektedir. Ayrıca, hatalı sistem tasarımı veya iletken malzemelerin bakım-onarım esnasında enerjili kısımla temas etmesiyle de olabilmektedir. Bu tez çalışmasında seri üretim yapan bir tesisin elektrik şebekesini ele alarak ark parlamasının olası arıza yerlerinde kısa devre analizine dayalı hesaplanan ark enerji değerlerine göre risk değerlendirmesi yapıp, riski azaltmak için o tesiste alınması gereken önlemlerle ilgili hususların belirlenmesine çalışılmıştır. Paralelinde vaka çalışmasından istifade ederek, ilişkili yönerge, yönetmelik, şartnameler ve idari kontrol uygulamalarına öneri sunarak, ark parlamasının sanayi sektörüne etkisini en aza indirmek veya yok etmek için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Continuing expansion of power grid and power system capacity ramping up brings higher failure probability which can threaten human being, especially to ones do energized work or even exist close to electrified uncovered equipment. One of the failures, which is accompanied by short circuit current rate, is named arc flash. Arc flash and explosion, is a failure can release heat and have temperature exceeds sun's surface temperature. So that it has been considered as the most dangerous electrical fault. It occurs, upon insulation gas medium breakdown, between two conductors. At that moment, insulation material starts acting as conductor instead of insulator. Arc flash is a certain threat to human beings and safety of people. This study repuposes a case study, focuses on power system in one of large industrial manufacturing facilities in Türkiye with more than 600 employees. It is carrying out arc flash risk assessment based on international electrical standards integrated in modeling software then linking it to facts in the factory to enrich the assessment parameters and provide risk reduction solutions fit the case. In addition, based on case study outcome, valuable input and recommendations have been provided to form infrastructure or basement for guidance and adminstrative procedure or checklist applicable for all industrial facilities, which is fast growing, in Türkiye. Recommendations have been phrased to be easily adapted to valid technical specification, regulations and administrative control procedures.