Yaşlı dostu kent kriterleri çerçevesinde New York ve İstanbul şehirlerinin karşılaştırması
Comparison of New York City and Istanbul within the framework of age friendly city criteria
- Tez No: 676986
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM ES
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Çalışmanın amacı, metropol olma özelliği taşıyan iki kenti (New York Şehri ve İstanbul Şehri) yaşlı dostu kent kriterleri açısından karşılaştırarak, yaşlı dostu kent uygulamalarında benzerlik ve farklılıkların tespiti, analizi, değerlendirilmesidir. Analizin bu alanda yapılacak olan araştırmalar için yol gösterici olması umulmaktadır. Çalışmanın bileşenlerini, yaşlanma ve yaşlılık, sosyal politika, aktif yaşlanma, kentleşme, yaşlanan kentler, yaşlı dostu kent hareketi, dünyadaki birkaç yaşlı dostu kent örneği ve uygulamaları, yaşlı dostu New York Şehri ve İstanbul oluşturmaktadır. Çalışmanın son bölümünde araştırmaya yer verilmiştir. Araştırmada, nitel araştırma modeli ve bir nitel araştırma yöntemi olan doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın ilk sorusu, DSÖ yaşlı dostu kent kriterleri çerçevesinde İstanbul ile New York Şehri arasında farklılık veya benzerlik var mıdır? olmuştur. İkinci soru ise, New York Şehri, İstanbul Şehri'ne göre DSÖ'nün yaşlı dostu kent kriterlerini karşılamada daha başarılı mıdır? sorusudur. Araştırmanın hipotezlerini, H0:“New York Şehri ile İstanbul Şehri arasında DSÖ'nün yaşlı dostu kent kriterlerini karşılama açısından bir farklılık yoktur”ile H1:“New York Şehri, İstanbul Şehri'ne göre DSÖ'nün yaşlı dostu kent kriterlerini daha fazla karşılamaktadır”oluşturmuştur. Karşılaştırma sonrası benzerlik ve farklılıkların ortaya çıkarılması ve analiz edilmesi sonucunda, New York Şehri ve İstanbul'un yaşlı dostu uygulamalarında belirgin yöntem ve yaklaşım farklılıkları, yaşlı dostu kent kriterleri içerisinde öncelikleri ve bu kriterleri ne kadar karşılayabildikleri tespit edilmiştir. İki kentin yaşlı dostu kent kriterlerini karşılama durumlarında belirgin bir farklılık gözlenmiştir. Bu bulgu, H0 hipotezini desteklememektedir. Bir diğer tespit, New York Şehri'nin, İstanbul Şehri'ne göre yaşlı dostu kriterleri daha fazla karşılamasıdır. Bu bulgu, H1 hipotezinin desteklendiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to determine, analyze, and evaluate similarities and differences in age-friendly city practices by comparing two cities with metropolitan characteristics (New York City and Istanbul) in terms of age-friendly city criteria. We hope that the analysis will be a guide for future research in this field. The study components consist of aging and old age, social policy, active aging, urbanization, aging cities, the age-friendly cities movement, examples of a few age-friendly cities worldwide and their policies, and the age-friendly city of New York and Istanbul. Research was concluded in the final part of the study. A qualitative research model and the qualitative document analysis research method were employed in the study. The first research question was whether there exists any difference or similarity between Istanbul and New York within the framework of World Health Organization (WHO) age-friendly city criteria. The second question was whether New York is more successful than Istanbul in meeting the WHO age-friendly city criteria. The study hypotheses were H0 'That there is no difference between New York and Istanbul in terms of meeting WHO age-friendly city criteria,' and H1 'That New York meets the WHO age-friendly city criteria more than Istanbul.' Identification and analysis of similarities and differences following comparisons revealed pronounced differences between New York and Istanbul's methods and approaches regarding age-friendly policies, their priorities within the age-friendly city criteria, and the extent to which they were able to meet these criteria. A marked difference was observed in the two cities' meeting of the age-friendly city criteria. This finding does not support hypothesis H0. Another finding is that New York meets the age-friendly criteria more than Istanbul. This finding supports hypothesis H1.