Üç fazlı asenkron motor hızının mikroişlemcili bir sistemle denetiminin tasarımı ve uygulanması
  1. Tez No: 55179
  2. Yazar: AHMET AYCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. İSMAİL COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Eğitim ve Öğretim, Electrical and Electronics Engineering, Education and Training
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÜÇ FAZLI ASENKRON MOTOR HIZININ MIKROIŞLEMCİLİ BİR SİSTEMLE DENETİMİNİN TASARIMI VE UYGULAMASI (Yüksek Lisans Tezi) Ahmet AYÇAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1996 ÖZ Bu yüksek lisans tez çalışmasında üç fazlı asenkron motorun ui ile hız kontrolü uygulamalı olarak gerçekleştirilmiştir. Alternatif gerilim doğrultulmakta, filtre edilmekte ve eviriciye uygulanmaktadır. Evirici olarak darbe genişlik modülasyonu (DGM) ile çalışan üç fazlı köprü evirici ve evirici devresinde çalışma frekansı yüksek olan transistörler kullanılmıştır. Mikrodenetleyici olarak 80196 KC mikrodenetleyicisi kullanılmıştır. Mikrodenetleyicinin görevini hafifletmek amacıyla DGM modülatörü kullanılmış ve modulator üzerinden 0 ile 60 Hz arasındaki frekanslar için darbeler üretilmiştir. 80196 KC mikrodenetleyicinin yüksek hızlı giriş/çıkış birimi ve PWM çıkışı özelliğinden dolayı asenkron motor hız denetiminde tercihen kullanılmış ve V/f oranı sabit tutularak hız kontrolü yapılmıştır. Üç fazlı küçük güçlü motor üzerinde yapılan bu deneme büyük güçlü motor için de geçerli olabilecektir. Bilim kodu : 626.01.00 Anahtar kelimeler : Hız kontrolü. Motor, Doğrultucu, Evirici. Sayfa adedi : 73 Tez yöneticisi : Doç. Dr. İsmail COŞKUN.
Özet (Çeviri)
II DESIGNING AND APPLICATION OF THREE-PHASE INDUCTION MOTOR SPEED CONTROL BY USING A MICRO CONTROLLER (M. Sc. Thesis) Ahmet AYCAN GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1996 ABSTRACT In this thesis speed control of an induction motor was implemented via a micro controller. Alternating current firstly rectified and then filtered and finally applied to a PWM inverter in which a three phase bridge with high frequency transistors was used. A 80196 KC micro controller was used. Pulse- width-modulator was used to generate frequencies in the range of 0 to 60 Hz. 80196 micro controller has high speed input and output channels and also has output for PWM inverter. A small power three phase induction motor was used for implementation. It is expected that the control system will work with high power motors. Science code Key words Page number Supervisor 626.01.00 Control of speed, Motor, Rectifier, Inverter. 73 Assoc. Prof. Dr. Ismail COŞKUN