Tabakalı mikroşerit anten düzenlerinde yüzey dalgasının etkisinin minimizasyonu
The Surface wave effect on the multilayered microstrip antenna arrangement minimization
  1. Tez No: 67706
  2. Yazar: FAWWAZ QURAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT CANBAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Mikroşerit Yama antenin yaması her hangi bir şekilde olabilir. Mikroşerit antenin üzerine yapılan çalışmalarda bugüne kadar çoğunlukla yamanın düzgün olduğu varsayımına göre şeklim incelendi ve antenin parametreleri ve ışıması hesaplandı. Çalışmalarda, antenin ışımasının uzay ve yüzey dalgasından oluştuğu göründü. Uzay dalgasının katkısı ve özellikleri dikkatle incelendi. Yüzey dalgası ise ihmal edildi. Bizim çalışmamızda, antenin diğer özellikleriyle en çok önem verdiğimiz nokta yüzey dalgasıdır. Bu dalganın alanları, özellikleri ve anten üzerindeki etkisi, dyadik Green fonksiyonu metoduyala çok dikkatle analiz edildi. Yüzey dalgasına etkisi olan ortam parametrelerini ve diğer faktörlerin etkilerim hesaplayıp, etkiyen faktörleri kullanarak Yüzey dalgasını minimize etmeye çalıştık. Çalışmanın üçüncü bölümünde Yüzey dalgasının minimize edildiği şartlan ortaya çıkardık ve bu şartları kullanarak anten için kritik bir tasarım, orijinal olarak meydana getirdik. Kritik olarak tasarlanan anteni, dizi olarak kulandık. Çok tabakalı anten aşamasında log-periyodik anten teorisini kullandık, Tabii her aşamada Yüzey dalgasının etkilerim hesaba kattık ve minimize edilmesi için uygun şartlar koyduk. Çalışmanın sonucunda geniş bandlı, yüksek kazançlı bir mikroşit anten elde ettik. Çalışmada Yamanın sekili dikdörtgen olarak kullanıldı, Fakat, kullanılan teoriler ve bulunan sonuçlar, yamanın her şekli içinde uygundur. XIV ".'?^>*4-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The patch of the microstrip antenna could has any shape. The works that deals with this antenna have examined all kinds of the patch shape. It's seen from the works on the microstrip antenna that, the radiation pattern consists of two terms. The first of them is the space wave and the other one is the surface wave. Up to date, the works examined the space wave canceling the effects of the surface wave on the antenna characteristics. In our work we examined the surface wave beside the other characteristics of the antenna very carefully. In our study we use the well known dyadic Green's function. The parameters of the medium that affects the surface wave and all other factors were studied, and then the results were used to minimize the surface wave term. The third chapter of this work includes the conditions that lead to the surface wave minimization. Using these conditions we redesigned the patch antenna to have minimum surface wave. We gave the new design the name of critical design. The critically designed patch was used as an array and then as multilayered antenna. At the last level we used the log periodic antenna theory. We obtained a broadband high gain microstrip antenna. Of course, at every step we found the conditions necessary to minimize the surface wave effect: The patch shape that we used is the rectangular patch. But, the mathematical tools and the results obtained could be applied to any shape of the patch. ^*i^^ü- ?..?.=. ?