Developing resilient construction project professionals:examining architecture students' personality perspective
Dayanıklı yapım projesi profesyonellerinin geliştirilmesi:mimarlık öğrencilerinin kişilik bakış açısının incelenmesi
- Tez No: 677114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA PINAR ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Proje ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Yapım sektörü, bireylerin çalışabileceği en emek yoğun ve talepkar sektörlerden biridir. Yapım projesi profesyonelleri, böylesine zorlu ve dinamik bir endüstride yoğun strese maruz kalmaktadır. Üniversite, öğrencileri zorlu inşaat sektörüne hazırlamak açısından önemlidir. Üniversite, geleceğin yapım projesi profesyonellerini kariyerleri boyunca devam edecek bir öğrenme süreci başlatmaya teşvik etmede önemli bir role sahiptir. Dayanıklılık, stres faktörlerine olumlu uyum sağlama ve zor deneyimlerden“geri dönme”sürecidir ve yaşam deneyimleri yoluyla öğrenilebilir, geliştirilebilir ve aktarılabilir. Kişiliğin stresle başa çıkma ve dayanıklılık geliştirme üzerinde önemli bir etkisi vardır. Bu nedenle, üniversitede dayanıklı profesyoneller geliştirmek için kişilik özelliklerinden yararlanılabilir. Bu tez araştırmasının amacı, kişilik tipleri ile dayanıklılık ve stres arasındaki ilişkiyi inceleyerek üniversitede geleceğin yapım projesi profesyonellerinin dayanıklılığının nasıl geliştirilebileceğini araştırmaktır. Bu amaca ulaşmak için dört temel hedef belirlenmiştir. Bu hedefler: mimarlık öğrencilerinin yaşadığı stres faktörlerini belirlemek, üniversitede temel bir dayanıklılık profili oluşturmak için dayanıklılık becerileri ve taktiklerini belirlemek, ve kişilik özellikleri ile dayanıklılık ve stres arasındaki ilişkileri belirlemek ve üniversite ve ötesinde yinelemeli dayanıklılık geliştirme sürecini desteklemek için pratik rehber sunmaktır. Tez araştırmasının ilk bölümünde, yapım sektörü ve mimarlık lisans eğitimindeki stres incelenmiştir ve mimarlık öğrencilerinin lisans eğitimleri boyunca stres yaşadıkları durumlar tanımlanmıştır. Araştırmada belirlenen birinci hedefe cevap verecek şekilde stres faktörleri şu şekilde belirlenmiştir: aile veya arkadaşlara zaman ayıramamak, zaman kısıtlamasının neden olduğu baskı, erteleme eğilimi, mükemmeliyetçilik, teorik derslere uygulamalı derslerden dolayı vakit ayıramama, ölçme ve değerlendirmedeki belirsizlikler, sosyal aktivitelere vakit ayıramama, takım çalışması, aşırı iş yükü, uyku ve beslenme bozukluklar, eleştiri, yetersiz hissetme, ders yürütücülerinden kolaylıkla yardım isteyememe, gelecek kaygısı, pandemi. Literatür taramasının ikinci bölümünde, üniversitede dayanıklılık gelişimi incelenmiştir. Araştırmanın ikinci hedefine paralel olarak dayanıklılık becerileri ve taktikleri şu şekilde belirlenmiştir: öz-yeterlik, karar verme, problem çözme, öz-yönetim ve uyum sağlama becerileri ve becerileri aktarma, destek ağları, olumlu bir tutumu sürdürme, işbirliği içerisinde etkileşim kurma, fiziksel refah ve sınıf dışı etkinliklere katılma taktikleri. Literatür taramasının son bölümünde ise, kişilik tipleri ile stres ve dayanıklılık arasındaki ilişkiyi belirlemek için farklı kişilik tipleri açıklanmıştır.“Enneagram”, kişilik tiplerini tanımlamada kullanılan araçlardan biridir ve kişilik tiplerinin stres ve büyüme durumlarındaki davranışlarını ve gelişim düzeylerini tanımlar. Bu doğrultuda, tez araştırmasında kişilik tiplerini tanımlama aracı olarak dokuz kişilik tipinden oluşan“Enneagram”seçilmiştir. Literatür taramasından sonra, araştırmada belirlenen üçüncü hedefe ulaşmak için Enneagram ile dayanıklılık ve stres arasındaki ilişkiler kurulmuştur. Bu bağlamda, sıfır hipotezleri ve alternatif hipotezler oluşturulmuştur. Bu hipotezler, stres ve dayanıklılık ana başlıkları, stres faktörleri, dayanıklılık becerileri ve taktiklerinden oluşan 29 faktörden oluşmaktadır. Söz konusu hipotezleri test etmek için anket yöntemi seçilmiştir. Anket dört bölümden oluşmaktadır: katılımcıların profiline ait bilgiler, mimarlık lisans eğitimindeki stres faktörleri, dayanıklılık becerileri ve taktikleri ve Riso-Hudson Enneagram Tip Göstergesi. Gerçekleştirilen pilot anket çalışmasından sonra anket son haline getirilmiş ve Enneagram hakkında hazırlanan bilgilendirici video ile birlikte anket katılımcılara iletilmiştir. Çalışmada gerçekleştirilen anketin iki hedef kitlesi bulunmaktadır. Bunlardan birincisi mimarlık eğitim kültürünü deneyimlemiş öğrenciler ve mezunlardan oluşmaktadır (n=146). İkincisi ise, pandeminin öğrenciler üzerindeki etkisini belirlemek için sadece öğrencileri içermektedir (n=96). Anket yardımı ile toplanan veriler analiz edilmeden önce, güvenilirlik testi yapılmıştır ve daha ileri analizler için anketin güvenilirliği saptanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve istatistiksel analizler kullanılmıştır. İlk olarak, tanımlayıcı analizler ile verilerin ortalama puanları sunulmuş; daha sonra, hipotezleri değerlendirmek ve parametrik olmayan değişkenler arasındaki istatistiksel açıdan anlamlı farklılıkları belirlemek için Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Son olarak, söz konusu değişkenlerin ikili karşılaştırmaları için Kruskal-Wallis H testinin post-hoc testi olan Dunn's istatistiksel testi uygulanmıştır. Bu analizlerde bağımsız değişken kişilik tipi iken; bağımlı değişkenler ise 15 stres faktörü, 5 dayanıklılık becerisi ve 7 dayanıklılık taktiğidir. İstatistiksel analizler ile Enneagram kişilik tipleri ile stres ve dayanıklılık arasında istatistiksel açıdan anlamlı ilişkilerin tespit edilmesi hedeflenmiştir. Kruskal-Wallis H-testi sonuçları, Enneagram kişilik tipleri ile stres ve dayanıklılık ana faktörleri ve zaman kısıtlamasının neden olduğu baskı, erteleme eğilimi, mükemmeliyetçilik, ekip çalışması ve pandemi stres faktörleri, öz yeterlilik, karar verme, problem çözme, ve öz yönetim dayanıklılık becerileri ve ağlarına destek olma ve olumlu bir tutum sürdürme dayanıklılık taktikleri ile ilişkili sıfır hipotezlerini reddetmek için yeterli istatistiksel kanıt sağlamıştır. Ayrıca, post-hoc Dunn's istatistiksel test analizi sonuçları, her bir kişilik tipi çiftinin stres ve dayanıklılık ile önemli ölçüde ilişkili olduğuna dair yeterli istatistiksel kanıt sağlamıştır. Yapılan analizler ışığında ortaya çıkan sonuçlar şu şekilde özetlenmektedir.“Zaman kısıtlamalarının neden olduğu baskı”stresi İkiler, Üçler, Dörtler ve Altılar için daha belirgindir. İkiler, başkalarının işlerini yaparken kendi işlerine zaman ayıramadıkları için stres yaşayabilir. Dörtler, zaman kısıtı nedeniyle özgün fikirlerini işlerine yansıtamamaktan endişe duyabilirler. Üçler, değerlerini yaptıkları işin değeriyle ilişkilendirir. Altılar onlardan beklenen işleri yapmak ister. Bu nedenle Üçler ve Altılar zaman kısıtı nedeniyle işlerini tamamlayamamaktan endişe duyabilir.“Erteleme eğilimi”stres faktörü İkiler ve Dörtler için daha belirgindir. Dörtler, harekete geçmek için en iyi anı bekleyerek; İkiler ise, başkalarının ihtiyaçlarını karşılamak için kendi ihtiyaçlarını erteleme eğilimindedir.“Mükemmeliyetçilik”stresi Birler, Üçler, Dörtler ve Altılar için daha belirgindir. Birler her şeyi mükemmel yapmak zorunda hisseder. Üçler, ulaşılamaz olsalar bile iç standartlarını karşılamaya ve en başarılı olmaya odaklanır. Dörtler, çalışmalarının özgünlüğüne ve yüksek kalitesine odaklanır. Altılar, güven kazanmak için sorumlu oldukları işlerin mükemmel olmasını isteyebilir.“Ekip çalışması”stresi Birler ve Üçler için daha belirgindir. Birler, ekip çalışmasında işlerin olması gerektiği gibi yapılmadığını düşünerek stres yaşayabilir. Üçler, takım çalışmasında rekabet edemez ve arka planda kalırlarsa stres yaşayabilir.“Pandemi”stres faktörü, Dokuzlar ve Altılar için daha belirgindir. Altılar, pandeminin belirsizliğine bir çözüm bulamamaktan; Dokuzlar ise, pandeminin güvenli ve huzurlu ortamlarını ve düzenlerini bozduğunu düşünerek stres yaşayabilir.“Öz-yeterlik”dayanıklılık becerisi, Birler, Üçler ve Sekizler için Dörtler ve Altılardan daha belirgindir. Birler her şeyi kendi başlarına yapabileceklerine inanır. Üçler kendine güvenir ve yeteneklerine inanır. Sekizler kendine güvenir ve çevrelerindeki insanları harekete geçirebileceklerinin farkındadır. Dörtler kendilerini yetersiz hisseder ve Altılar kendilerine rehberlik edecek ve yardımcı olacak otorite veya organizasyonlar arar.“Karar verme”dayanıklılık becerisi Birler, Üçler ve Sekizler için İkiler, Dörtler, Altılar ve Dokuzlardan daha belirgindir. Birler ilkelerine bağlı kalmak ve Üçler hedeflerine ulaşmak için kararlı davranır. Beşler bilgilerine güvenerek kararlı hareket eder. Sekizler çok zor kararlar verebilecek düzeyde karar verme becerisine sahiptir. İkiler ve Dokuzlar genellikle başkalarının isteklerine göre hareket eder, Altılar tüm olasılıkları göz önünde bulundurarak kararsız davranabilir ve Dörtler eksikliklere odaklanarak ve sürekli düşüncelerini analiz ederek kararsız tutumlar sergileyebilir.“Problem çözme”dayanıklılık becerisi Birler, Üçler ve Sekizler için İkiler ve Altılardan daha belirgindir. Birler, hataları hızlıca düzeltme eğilimindedir. Sekizler ve Üçler, hemen harekete geçerek sorunları çözerler. Altılar, potansiyel sorunları öngören mükemmel problem çözücüler olsalar da, problemleri düşünmek onları karamsarlığa sürükler ve sorunları çözemeyeceklerini düşünebilirler. İkiler, sorunlarını görmezden gelme eğilimindedir.“Öz-yönetim”dayanıklılık becerisi Birler, Üçler, Beşler ve Sekizler için İkiler, Dörtler, Altılar, Yediler ve Dokuzlardan daha belirgindir. Üçler zamanlarını verimli kullanmaya özen gösterir. Birler, Beşler ve Sekizler öz-kontrollü bireylerdir. İkiler ve Dokuzlar, başkalarının isteklerini ön plana koyarak kendi planlarını bozabilir. Dörtler, kendini yönetme konusunda sorun yaşar. Altılar, kendini yönetmek yerine, başkalarının onları yönlendirmesini tercih eder. Yediler kolayca kontrolden çıkabilir ve dürtüsel davranır.“Ağlarına destek olma”dayanıklılık taktiği, İkiler, Üçler, Altılar ve Dokuzlar için Dörtlerden daha belirgindir. Altılar karşılıklı yarar sağlayan destek sistemleri yaratır. İkiler, Üçler ve Dokuzlar destekleyicilerdir. Dörtler bireyseldir ve daha çok kendi ihtiyaçlarına odaklanır.“Olumlu bir tutum sürdürme”dayanıklılık taktiği, Dörtler ve Altılar için diğerlerinden daha az belirgindir. Ayrıca, bu taktik Yediler, Birler ve İkiler için daha belirgindir. İkiler ve Yediler, pozitif bireylerdir. Birler, dünyadaki tüm yanlışların düzeltilebileceğine inanırlar. Dörtler ve Altılar olumsuzluklara odaklanırlar. Sonuç olarak, Enneagram kişilik tipleri ile stres ve dayanıklılık arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Bu bulgular doğrultusunda Enneagram bir rehber olarak kullanılarak, hem öğrenciler hem de danışmanlar için stres faktörlerini önleyici stratejiler sunulmaktadır. Ayrıca, bu araştırma zaman, maliyet ve kaliteden oluşan demir üçgenin ötesinde düşünmeyi teşvik ederek insan tarafına odaklanmanın önemini vurgulamaktadır. Bu araştırmanın diğer bir katkısı ise, pandeminin öğrenciler üzerinde yarattığı stresin öğrenci bakış açısından belirlenmesidir. Bu tez araştırması, geleceğin yapım profesyonelleri mimarlık öğrencilerinin dayanıklılığını geliştirmek ve stresle başa çıkmalarını desteklemek için önemli bir katkı sunmaktadır. Diğer taraftan söz konusu tez araştırması, öğrencilerinin stres faktörleri ile dayanıklılık becerileri ve taktiklerini Enneagram kişilik tipleri ile çalışma olması açısından da önemlidir. Gelecekteki çalışmalarda bu araştırmadaki yaklaşım kullanılarak, geleceğin yapım sektörü profesyonelleri olacak diğer disiplinlerdeki öğrenciler bağlamında incelenebilir.
Özet (Çeviri)
The construction industry is one of the most labor-intensive and demanding sectors in which individuals can work. Construction project professionals are subjected to intense stress in such a demanding and dynamic industry. The university prepares students for transition, adaptation, and development in the challenging construction industry. Therefore, the university has an important role in encouraging future construction project professionals to start a learning process that will continue throughout their careers. Resilience is the process of adapting positively to stressors and“bouncing back”from difficult experiences and can be learned, developed, and transferred through life experiences. Personality has a significant impact on coping with stress and developing resilience. Therefore, personality traits can be used to develop resilient construction project professionals at the university. The purpose of this thesis research is to examine how to develop the resilience of future construction project professionals at the university by exploring the relationship between personality types and resilience and stress. To achieve this purpose, four objectives are determined as: identifying stress factors experienced by architecture students, identifying resilience skills and tactics to establish a baseline profile of resilience at the university, finding relationships between personality characteristics and resilience and stress, and presenting a practical guide to support the iterative resilience development process at the university and beyond. In the first part of the thesis research, a comprehensive literature review is done to identify the contexts in which architecture students experience stress throughout their undergraduate education by exploring the stress in the construction industry and architectural undergraduate education. Stress factors that respond to the first research objectives are determined as: lack of time for family or friends, pressure caused by time constraints, tendency to procrastinate, perfectionism, lack of time for theoretical lessons due to practical lessons, uncertainties in measurement and evaluation, lack of time for social activities, teamwork, over-workload, disturbances in sleeping and diet, criticism, feeling inadequate, inability to easily ask for help from course instructors, future anxiety, pandemic. Secondly, resilience-building at the university is investigated. Resilience skills and tactics that respond to the second research objective are determined as: self-efficacy, decision-making, problem solving, self-management, and adaptability skills, and transferring skills, support networks, maintaining a positive attitude, interacting cooperatively, physical well-being, and participating in out-of-class activities tactics. Furthermore, different personality types are explored to determine the relationship between personality types and stress and resilience. The“Enneagram”is examined as one of the tools used in defining personality types and describing the behavior of personality types under situations of stress and growth and their level of development. Therefore, in this research, the“Enneagram”consisting of nine personality types is chosen as defining different personality types. After the literature review, it is attempted to establish relationships between Enneagram and resilience and stress to achieve the third research objective. Accordingly, null and alternative hypotheses are proposed. These hypotheses included 29 factors consisting of stress and resilience main topics, stress factors, resilience skills and tactics. A questionnaire survey method is selected to test the proposed hypotheses. The questionnaire is designed in four parts: the profile of the participants, stress factors in undergraduate architecture education, resilience skills and tactics, and the Riso-Hudson Enneagram Type Indicator. An informative video about the Enneagram and the finalized questionnaire are delivered to the participants via online access. The scope of this study addresses two target populations. The first is people who have experienced the architectural education culture, including students and graduates (n=146). The second consists of students (n=96) to determine the impact of the pandemic on students. Before analyzing the collected data, a reliability test was performed to determine the reliability of the questionnaire. After the reliability of the questionnaire was established, descriptive and statistical analyzes were performed for data analysis. First, the mean scores of the variables were presented in descriptive analyzes. Second, Kruskal-Wallis H-test was performed to test the hypotheses and identify significant differences between non-parametric variables. Finally, the post-hoc Dunn's statistical test was applied for pairwise comparisons of these variables. In these analyses, the independent variable was the personality type, and the dependent variables were each of the 15 stress factors, 5 resilience skills, and 7 resilience tactics determined with the help of the literature review. Statistical analyzes identified significant relationships between personality types and stress and resilience. The Kruskal-Wallis H-test results provided sufficient statistical evidence to reject null hypotheses concluding that there is no relationship between the Enneagram personality types and stress, resilience,“pressure caused by time constraints, tendency to procrastinate, perfectionism, teamwork, and pandemic”stress factors,“self-efficacy, decision-making, problem-solving, self-management”resilience skills, and“support networks - supporter, maintaining a positive attitude”resilience tactics. Besides, the post-hoc Dunn's statistical test analysis results provided sufficient statistical evidence that each personality type pair was significantly associated with stress and resilience. The results obtained in the light of the analyzes are summarized as follows. The“pressure caused by time constraints”stress factor is more prominent for Twos, Threes, Fours, and Sixes. Twos cannot spare time for their work from doing other people's work. Fours want to convey their personal and artistic perspective to their work and may feel pressured by limiting what they want to do due to time constraints. Threes associate their values with the value of their work. Sixes want to do what is expected of them. Threes and Sixes may feel stressed thinking that they will not be able to complete all their jobs in a limited time. The“tendency to procrastinate”stress factor is more prominent for Twos and Fours. Fours tend to delay, waiting for the best moment to act. Twos postpone their needs to satisfy the needs of others. The“perfectionism ”stressor is more prominent for Ones, Threes, Fours, and Sixes. Ones consider that they have to do everything perfectly. Threes focus on meeting their internal standards and success even if these are unattainable. Fours focus on the original, very creative, and high quality of their work; and if they do not reach the result they imagined in this process, they may be disappointed. Sixes may want to be perfect for the work they are responsible for. The“teamwork”stress factor is more prominent for Ones and Threes. Ones are stressed in teamwork when it is not done the way they want it to and taking over what other people should do. Threes experience stress if they cannot compete in teamwork and stay in the background. The“pandemic”stress factor is more prominent for Nines and Sixes. Sixes may worry about not being able to find a solution to the uncertainty of the pandemic. Nines may experience stress because the pandemic disrupts all their order and peaceful environment and they feel unsafe. The“self-efficacy”resilience skill is more prominent for Ones, Threes, and Eights than Fours and Sixes. Ones believe that they will do everything by themselves. Threes are self-confident and believe in their abilities. Eights are self-confident and aware that they can mobilize the people around them. Fours feel inadequate and Sixes seek authority, alliances, or organizations that they believe will help them for guidance.