Kalkınma ve yatırım bankalarının kalkınma sürecindeki rolü üzerine bir araştırma: Türkiye örneği
A research on the role of development and investment banks in the development process: The case of Turkey
- Tez No: 677128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VAHİT EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kalkınma ve Yatırım Bankacılığı, birbirinin tamamlayıcısı iki bankacılık türüdür. Her iki tür bankacılık ülkelerin kalkınmasında önemli rol oynayan birer finansal aracı kurum olma işlevine sahiptirler. Çalışmanın özü, Türkiye'de Kalkınma ve Yatırım Bankacılığı ile kalkınma arasındaki ilişkinin varlığını ampirik olarak araştırmaktır. Araştırma, yapısal kırılmaya izin veren zaman serisi yöntemleri ile analiz edilmiştir. Analizlerde kullanılan değişkenler ortak veri kısıtlaması nedeniyle 1986-2019 dönemine ait yıllık verilerdir. Öncelikle değişkenlerin durağanlık mertebeleri Zivot-Andrews Birim Kök Testi ile belirlenmiştir. Değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisini belirlemek amacıyla Granger, Hacker ve Hatemi-J (2006) ile Breitung ve Candelon (2006) Frekans Dağılımı nedensellik testleri kullanılmıştır. Dönemsel bazda nedensellik ilişkilerini araştıran Breitung ve Candelon (2006) Frekans Dağılımı testine göre Kalkınma ve Yatırım Bankalarının verdiği kredilerin kalkınmanın uzun dönemde nedeni olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda tasarruflar da kalkınmayı uzun dönemde etkilemektedir. Bu sonuçlardan, tasarruflar ve Kalkınma ve Yatırım Bankalarının uzun vadede kalkınma sürecinde önemli rolü olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Development and Investment Banking are two complementary types of banking. Both types of banking have the function of being financial intermediaries that play important role in the development of countries. The essence of the study is to empirically investigate the existence of the relationship between Development and Investment Banking and development in Turkey. The research has been analyzed by time series methods that allow for structural fracture. The variables used in the analyses are annual data for the period 1986-2019 due to the common data limitation. According to the final empirical findings, the stationarity levels of the variables were determined by the Zivot-Andrews Unit Root Test. In order to determine the causality relationship between variables, Granger, Hacker, and Hatemi-J and Breitung and Candelon (2006) Frequency Distribution causality tests were used. According to the Frequency Distribution Test of Breitung and Candelon (2006), which investigated causal relationships on a periodic basis, it was found that loans given by Development and Investment Banks are the long-term cause of development. At the same time, savings also affect development in the long term. From these results, savings and development and Investment Banks played an important role in the development process in the long term.