11 Eylül saldırıları sonrası Avrupa Birliği'nin terörizmle mücadele politikası
The European Union's anti-terrorism policy after the September 11 attacks
- Tez No: 677132
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇINAR ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
11 Eylül 2001'de gerçekleşen İkiz Kulelere yapılan saldırı terörizm tarihinde ve terörizmin algılanma şeklinde önemli değişiklikler meydana getirmiştir. Tüm dünya için en önemli güvenlik konuları arasında hızla yükselen terörizm tehdidi terörizmle mücadelede daha etkin yöntemlerin geliştirilmesi zorunluluğunu doğurmaktadır. Yeni terörizmin önde gelen hedeflerinden biri olan AB, birçok saldırıya maruz kalmıştır. 11 Eylül saldırıları sonrası AB sınırları içinde gerçekleşen radikal İslam temelli saldırılar AB'nin terörizmle mücadele politikaları üzerinde etkilidir. AB terörizmle mücadele politikası ve kurumsal yapısı 1970'lerde şekillenmeye başlamış, 11 Eylül saldırılarının etkisiyle de hızlı değişimler geçirmiştir. AB terörizmle mücadele politikasında meydana gelen değişim ve gelişmelerin gözlemlenmesi sonucu ortaya çıkan tabloda 11 Eylül saldırılarının AB terörizmle mücadele politikası ve kurumsal yapısı üzerinde oluşturduğu etki görünür durumdadır. AB'nin terörizmle mücadelede üstlendiği rol de zaman içinde uluslararası boyuta varmıştır. Gelişen ve değişen terörizm, AB kurumlarında terörizmle mücadele politikasında değişimlere yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
The attack on the Twin Towers on September 11, 2001 has made significant changes in the history of terrorism and the way terrorism is perceived. The rapidly rising terrorism threat, among the most important security issues for the whole world, necessitates the development of more effective methods in combating terrorism. The EU, one of the leading targets of new terrorism, has suffered many attacks. The radical Islam based attacks that took place within the borders of the EU after the September 11 attacks are effective on the anti-terrorism policies of the EU. The EU anti-terrorism policy and institutional structure began to take shape in the 1970s, and underwent rapid changes with the impact of the September 11 attacks. The effect of the 9/11 attacks on the EU anti-terrorism policy and institutional structure is visible in the picture that emerges as a result of the observation of the changes and developments in the EU anti-terrorism policy. The role of the EU in the fight against terrorism has also reached an international dimension over time. Developing and changing terrorism causes changes in EU institutions in the anti-terrorism policy.