Türkiye'den Kanada'ya yönelen nitelikli emek göçü
Qualified labor migration from Turkey to Canada
- Tez No: 677143
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLA ÜNLÜTÜRK ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
1960 yıllarından günümüze artarak devam eden nitelikli göçler, özellikle gelişmekte olan ülkeler açısından ciddi maliyetlere yol açan önemli bir sorun haline gelmiştir. Küreselleşmenin etkisiyle artan göçlerin nedenleri ülkelere göre değişiklik göstermekle birlikte bireylerin göç kararı almalarında genellikle sosyal, siyasal, ekonomik ve kültürel faktörlerin etkili olduğu görülmektedir. ABD ve Kanada gibi gelişmiş ülkeler geçmişten günümüze nitelikli göçlerin odağı olmuştur. Çalışmada Türkiye'nin önde gelen sorunlarından biri olan nitelikli göç olgusu Kanada bağlamında ele alınmış ve Türkiye'den Kanada'ya yönelen nitelikli göçlerin temel nedenleri incelenmiştir. Bu amaçla, 50 kişiyle yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, Kanada'da yaşam standartlarının Türkiye koşullarına göre daha iyi olmasının temel göç motivasyonunu oluşturduğu tespit edilmiştir. Türkiye için göçün nedenleri ağırlıklı olarak sosyal, siyasal ve ekonomik faktörlere bağlı olmakla birlikte çoğu zaman bu faktörlerin iç içe geçmiş durumda oldukları dikkat çekmiştir. Araştırma bulguları söz konusu faktörlerin bireylerin geri dönüş kararlarında da etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Qualified migration, which has been continuing increasingly since the 1960s, has become an important problem causing serious costs especially for developing countries. Although the reasons for migration, which increased with the effect of globalization, vary according to countries, it is observed that social, political, economic and cultural factors are generally effective in individuals' decision-making. Developed countries such as the USA and Canada have been the focus of qualified immigration from past to present. In the study, the phenomenon of qualified immigration, one of the leading problems of Turkey, was handled in the context of Canada and the main reasons of the qualified immigration from Turkey to Canada were examined. For this purpose, semi-structured in-depth interviews were conducted with 50 people. In line with the findings obtained, it has been determined that better living standards in Canada compared to the conditions in Turkey constitute the basic migration motivation. It is noteworthy that the reasons for migration in Turkey are predominantly dependent on social, political and economic factors, but these factors are often intertwined. Research findings have shown that these factors are also effective in individuals' decisions to return.