The structure of shipbuilding industry in Turkey
Türkiye'de gemi inşa sektörünün yapısı
  1. Tez No: 677154
  2. Yazar: FATMA NUR ATASOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DOĞRUEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Günümüzde dünya ticaretinin büyük bir kısmı çeşitli gemi türleri ile denizyolu taşımacılığı ile gerçekleştirilmektedir. Gemilerle taşınan yük ve mallar, hava ve kara taşımacılığına göre daha hızlı ve daha az maliyetli bir şekilde taşınmaktadır. Dünyanın dört bir yanından büyük miktardaki kargo ve malların hızlı ve güvenli bir şekilde varış noktasına taşınmasını ve iletilmesini sağlayan gemiler, uluslararası ticarete ve ekonominin gelişmesine katkıda bulunur ve teşvik eder. Dolayısıyla deniz taşımacılığının ana aracını temin eden gemi inşa sektörünün, ekonomik faaliyetleri teşvik etmesi ve dünya ticaret hacminin artmasına neden olması sebebiyle özel bir ekonomik önem kazandığı yadsınamaz bir gerçektir. Bu açıdan sektör dünyadaki birçok ülke ekonomisinde olduğu gibi Türkiye ekonomisi içinde de önemli bir sektör olarak görülmektedir. Ayrıca, Türkiye'nin coğrafi konumu ve çok eski zamanlara uzanan denizcilik tarihi göz önüne alındığında hem deniz taşımacılığı hem de gemi inşa sektöründe avantaja sahip olduğu söylenebilir. Tezin temel amacı, 2009-2019 dönemi için gemi inşa sektörünün imalat sanayindeki yapısı ve rekabet gücüne odaklanarak, Türkiye'deki gemi inşa sanayisini analiz etmektir. Tezin ampirik yaklaşımı deskriptif analizdir. Üretim değeri, faktör maliyetiyle katma değer, sanayi üretim endeksi, işletme sayısı, istihdam edilen kişi sayısı, ücretler ve ihracat değerleri gösterge olarak ele alınmıştır. Buna ek olarak, Açıklanmış Karşılaştırmalı Üstünlük (RCA) endeksi Türkiye ile sektördeki önde gelen ülkeleri karşılaştırmak için kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Today, majority of world trade is carried out by sea transportation through various kind of ships. The transportation of cargo and goods, are carried by ships, are transported in a fast and less costly way compared to air and land transport. By providing transportation of great quantities in a fast and safe way to destination from across the globe, it contributes and promotes to international trade and the development of the economy. Thus, it is undeniable fact that the shipbuilding sector which supplies the main vehicle of sea transportation gains a particular economic importance, because it fosters the economic activities and leads to rise in world trade volume. In this regard, the sector is considered as a significant industry in Turkish economy as well as economies of many countries in the world. Furthermore, by taking into consideration of the Turkey's geographical location and its maritime history, it can be stated that it has an advantage in both sea transport and shipbuilding industry. The main aim of the thesis is to analyze the shipbuilding industry in Turkey by focusing on the structure and competitiveness of the sector in manufacturing industry for the period of 2009-2019. The empirical approach of the thesis is descriptive analysis. The production value, value-added at factor cost, industrial production index, number of enterprises, number of persons employed, wages and export values are taken as indicators. In addition to this, Revealed Comparative Advantage (RCA) index is employed to compare Turkey and the leading countries in the industry.