Eduard Tubin kontrabas konçertosu ve icrasındaki zorluk dereceleri'nin ölçümü
Concerto for double bass by Eduard Tubin and measurement of difficulty levels in its execution
- Tez No: 677155
- Danışmanlar: PROF. DR. BURAK KARAAĞAÇ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Estonyalı besteci Eduard Tubin'in 1948 yılında yazdığı kontrabas konçertosu, kontrabas repertuvarına büyük ölçüde katkı sağlamıştır. Günümüzde kontrabas çalan müzisyenlerin repertuvarlarında yer alan ve beğenilen bu eserin, diğer kontrabas eserleri arasında; melodik yapı, teknik ve ritmik zorluk bakımından seslendirilmeye değer olduğu söylenebilir. Bu araştırmanın amacı; meydana gelen zorlukların tespitini yapmak ve bulguların yorumuyla, bazı çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Çalışmada konçertonun icrası esnasında karşılaşılabilecek melodik, teknik ve ritmik zorlukların tespit edilmesi için alanında uzman kişilere danışılarak anket formu oluşturulmuştur. Hazırlanan anket formu, Türkiye'deki Üniversitelerin Devlet Konservatuvarlarındaki akademisyenlere ve senfoni orkestralarında yer alan kontrabas sanatçılarına dağıtılmıştır. Araştırma nitel araştırma yöntemidir. Veriler amaçlı örnekleme yöntemi ile incelenmiştir. Araştırma; akademisyen ve kontrabas sanatçılarının oluşturduğu, gönüllü katılan dokuz kişiyi kapsamaktadır. Cevaplar elektronik posta yolu ile elde edilmiştir. Verilerin çözümleri ve yorumları nitel araştırma yöntemlerine uygun olarak yapılmıştır. Anket sonuçlarından edinilen bulgular ışığında; esere yaklaşım ve yorumlamayla birlikte, icranın daha farklı ve güzel bir boyuta taşınması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The double bass concerto, written by Estonian composer Eduard Tubin in 1948, greatly contributed to double bass repertoire. . It can be said that this work, which is in the repertoires of musicians playing double bass today and is appreciated, is worth performing in terms of technical difficulty, melodic structure, and rhythmic difficulty among other double bass works. The purpose of this research is to identify the difficulties and reveal some solutions by solving them. In this study, a questionnaire form was created in consultation with experts in the field to determine the melodic, rhythmic, and technical difficulties that may be encountered during the performance of the concerto. The prepared questionnaire was distributed to the double bass students and lecturers at the State Conservatories of universities in Turkey and to the double bass artists from symphony orchestras in Turkey. The research is a qualitative research method. The data were analysed by purposive sampling method. The research includes the voluntarily participated 9 double bass academicians and musicians. The answers were obtained by e-mail. The solutions and interpretations of the data were made in accordance with qualitative research methods. In the light of the findings obtained from the survey results, it is believed that the approach and the interpretation of the work will carry the performance of the work to a different and beautiful level.